logo
Galeria

ROK SZKOLNY 2019/2020

Programowanie robotów - informatyka (kl. 5a, 5c, 6b)

Podczas lekcji informatyki uczniowie wykorzystywali najnowocześniejsze technologie w dydaktyce. Programowali małe, ale bardzo inteligentne roboty, doskonałe do nauki logicznego myślenia - Ozoboty. Ozoboty są zdobywcą głównych nagród w kategorii "Best Robot" na międzynarodowych targach w USA. Te maleńkie roboty zabrały uczniów w przygodę rysowania, rozwiązywania problemów i pracy grupowej. Za pomocą kolorowych kodów uczniowie programowali zadania, które wykonywały roboty. Dzięki Ozobotom uczniowie przekonali się, że programowanie jest niezwykle praktyczną dziedziną, która wykorzystywana jest w każdym obszarze ludzkiego życia.

ozoboty19r1
ozoboty19r2
ozoboty19r3
ozoboty19r4
linia_pozioma

Porozmawiajmy o zdrowiu i innych używkach prelekcje w SP10

26 lutego 2020 roku Funkcjonariuszka z Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie spotkała się z uczniami ze Szkoły Podstawowej nr 10 przy ul. Królewicza Kazimierza 63 w Szczecinie. Spotkanie zorganizowane zostało w ramach Kampanii Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach „Programu ograniczenia przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej”.

porozdr19r1
porozdr19r2
porozdr19r3
linia_pozioma

Dzień Dinozaura wieloprzedmiotowo (kl. 2a, 2b)

26 lutego uczniowie klasy 2a i 2b obchodzili Święto Dinozaurów. W tym dniu przynieśli książki o tych prehistorycznych stworach, opowiadali o swoich ulubionych dinozaurach, ich wyglądzie, zwyczajach, pojawiły się ich małe prototypy zabawkowe, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Na zajęciach plastyczno-technicznych lepiono wesołe dinusie z plasteliny i powstawały z papieru sylwetki umieszczone na piku do teatrzyku kukiełkowego. Powstała też gazetka z sylwetkami dinozaurów, które zostały nazwane przez ich autorów zabawnymi imionami, np. Czesio, Hary, Direx czy Karpi, ale najpopularniejszym było imię Dinuś i Dino. Rok temu z okazji Dnia Dinozaura obie klasy budowały sylwetki dinozaurów z rolek po papierze toaletowym na spacerze nad Staw Brodowski i doskonale się przy tym bawiły. Choć dinozaury dawno już wyginęły, to nie przestają interesować i fascynować małych i dużych.

dzdinoz19r1
dzdinoz19r3
dzdinoz19r4
dzdinoz19r5
dzdinoz19r6
dzdinoz19r7
dzdinoz19r8
dzdinoz19r10
dzdinoz19r11
dzdinoz19r12
dzdinoz19r2
linia_pozioma

Z wizytą w Sądzie Rejonowym w Szczecinie - doradztwo zawodowe (kl. 5c)

24 lutego 2020r. klasa 5c wybrała się do Sądu Rejonowego w Szczecinie w ramach realizacji zadań z zakresu doradztwa zawodowego. Podczas pobytu w sądzie uczestniczyła w rozprawie sądowej z udziałem oskarżonego, adwokata, poszkodowanych, a także w trzech innych, na które oskarżony nie stawił się. Ponadto sędzia opowiedział o specyfice swojej pracy, zakresie obowiązków, odpowiedzialności oraz pokazał uczniom obszerne akta sprawy. Klasa 5c zwiedziła również budynek sądu, m.in. archiwum ksiąg wieczystych i areszt. Wyjście klasowe do Sądu Rejonowego było bardzo interesujące i pouczające.

linia_pozioma

„Kameleon” - „Kameleon” I Wojewódzki Interdyscyplinarny Konkurs (kl. 8)

Uczennice naszej szkoły: Maja Sawa z klasy 8c i Justyna Łukasiewicz z klasy 8a wzięły udział w I Wojewódzkim Interdyscyplinarnym Konkursie organizowanym przez XVI LO pod patronatem Zachodniopomorskiego Kuratorium Oświaty. Tegorocznym tematem przewodnim była ‘Woda”. Pojawiła się ona w ujęciu biologicznym, chemicznym, fizycznym i geograficznym. Konkurs składał się z dwóch etapów. Pierwszy to test wiedzy z zakresu nauk przyrodniczych. Drugi, to etap praktyczny. W części laboratoryjnej uczniowie musieli wykazać się dobrą znajomością mapy, wyznaczyć masę ciał, wykryć substancje na podstawie analizy odczynów roztworów oraz wykonać doświadczenie poświęcone transportowi wody w komórkach roślinnych w roztworze hipertonicznym. Nasze uczennice wykazały się ogromną wiedzą otrzymując tytuł laureata zajmując I miejsce w konkursie.

kameleon19r1
kameleon19r2
kameleon19r3
linia_pozioma

Doświadczenia z wodą - edukacja przyrodnicza (kl. 2a)

Po zapoznaniu się ze stanami skupienia wody, nadszedł czas na doświadczenia i eksperymenty z wodą. Takie zajęcia fizyczno-chemiczne okazały się niezwykle ciekawe, wszyscy z zainteresowaniem czekali na to co się będzie działo z wodą i połączonymi z nią składnikami.

doszwod19r1
doszwod19r3
doszwod19r4
doszwod19r7
doszwod19r2
doszwod19r5
doszwod19r6
linia_pozioma

"Słońce w słoiku" - klasy I-III

„Słońce w słoiku”- to druga część projektu "Smacznie i zdrowo przez cztery pory roku- zima".Tym razem by nasi uczniowie potrafili zadbać o zdrowe odżywianie, od 13 do 17 stycznia degustowaliśmy domowe dżemy, powidła i kompoty. W kolejnym tygodniu, od 20 do 24 stycznia poznaliśmy wartości odżywcze kiszonek i suszonych owoców.Wszystkim smakowały podarowane przez rodziców i babcie smakołyki!

slowslo19r15
slowslo19r16
slowslo19r17
slowslo19r1
slowslo19r2
slowslo19r5
slowslo19r7
slowslo19r8
slowslo19r9
slowslo19r10
slowslo19r11
slowslo19r12
slowslo19r6
slowslo19r13
slowslo19r14
slowslo19r3
slowslo19r4
linia_pozioma

Prezentacja zawodu rodzica (gr. 0b)

Kolejna odsłona współpracy z rodzicami-prezentacja zawodu:marynarz. Tym razem klasę 0b odwiedził Tata uczennicy Julii Jelińskiej, który pracuje na morzu. Pan Łukasz opowiadał o tym, co należy do obowiązków członka załogi statku. Marynarz, to osoba, która dużo podróżuje i odwiedza ciekawe miejsca, jednak praca ta nie należy do najbardziej bezpiecznych i wiąże się z dużym ryzykiem i odpowiedzialnością. Aby jeszcze lepiej zrozumieć specyfikę tego trudnego zawodu uczniowie obejrzeli prezentację, film przedstawiający symulację sztormu, następnie wykorzystywali nabytą wiedzę rozwiązując krzyżówki. Najbardziej wytrwali i zainteresowani tematem uczniowie odbyli szereg dalekich podróży ...palcem po mapie, wyznaczając i odmierzając odległości pomiędzy egzotycznymi miejscami.

zawmaryn19r1
zawmaryn19r2
zawmaryn19r3
zawmaryn19r4
zawmaryn19r5
zawmaryn19r6
linia_pozioma

"Nie taki prąd straszny" (gr. 0a,0b)

Tuż przed feriami zimowymi klasy 0a i 0b uczestniczyły w zajęciach pt.” Nie taki prąd straszny”. Podążając za radami Krzysia Elektryka uczniowie zostali zapoznani z zasadami dotyczącymi oszczędzania energii oraz bezpiecznego obchodzenia się z prądem. Zajęcia odbyły się w ramach Programu Edukacyjnego Fundacji Enea.

eneazero19r1
eneazero19r2
eneazero19r3
eneazero19r4
eneazero19r5
linia_pozioma

Pod okiem szczecińskich policjantów nagrały film, by przypomnieć rówieśnikom o bezpieczeństwie podczas ferii zimowych (kl. 5c)

Ferie zimowe dla dzieci i młodzieży to wspaniały czas relaksu i odpoczynku, jednak, aby przebiegły szczęśliwie i wszyscy wrócili wypoczęci do swych domów, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Uczennice kl. 5c postanowiły przypomnieć o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym swoim rówieśnikom. Pomysł ma formę prezentacji filmowej i był omawiany podczas ostatnich zajęć lekcyjnych przed rozpoczynającymi się feriami. Komenda Miejska Policji Szczecin - aktualności

Centrum Logistyki (kl. 5c)

30 stycznia 2020r. klasa 5c wybrała się do Centrum Logistyki Amazon w ramach realizacji programu z zakresu doradztwa zawodowego. Uczniowie mieli okazję zobaczyć niezwykly "taniec" ponad 3 000 robotów. Podczas godzinnego spaceru obserwowali, jak przebiega droga zamówienia w sklepie od kliknięcia "kup teraz" , poprzez odnalezienie towaru na półce, aż po zapakowanie go do transportu. Wycieczka do tak wielkiego e-sklepu była bardzo udana.

celogam19r1
celogam19r2
celogam19r3
celogam19r4
celogam19r5
linia_pozioma

Mistrzostwa Szkoły w Piłce Ręcznej chłopców (kl. 6,7,8)

Już po raz trzeci w naszej szkole odbyły się Mistrzostwa Szkoły w Piłce Ręcznej. Mecze rozgrywane były w klasach 6,7 i 8. Mistrzami szkoły zostały klasy : 6a, 7b, 8d . Podczas gry zawodnicy wykazali wysoki poziom umiejętności technicznych i taktycznych. Mecze odbywały się z dużym wsparciem kibiców, wychowawców i nauczycieli.

miszwpire19r1
miszwpire19r2
miszwpire19r3
miszwpire19r4
miszwpire19r5
linia_pozioma

MATEMATYKA NA MARSIE- innowacyjna lekcja matematyki (kl. 6c)

Uczniowie klasy 6c odwiedzili Centrum Nauk Ścisłych w Szczecinie. Młodzież wzięła udział w lekcji matematyki, podczas której rozwiązywała zagadki matematyczne.
… Pozostawiony na Marsie samemu sobie, astronauta Mark Watney musi przezwyciężyć trudności, aby przetrwać…
Problem z jakim zmierzyli się uczniowie to jak wyhodować odpowiednią ilość żywności? Młodzi matematycy wykazali się dużą sprawnością w liczeniu i logicznym myśleniu, a rozwiązane zadania umożliwiły w ocaleniu astronauty.

mlonamar19r1
mlonamar19r2
mlonamar19r3
mlonamar19r4
linia_pozioma

„Mariachi” z Meksyku w SP10 (kl. 8c)

W dniu 15 stycznia 2020r. Szkolę Podstawową Nr 10 w Szczecinie odwiedził nietypowy gość z Meksyku. Był nim pracownik banku, rdzenny meksykanin, który w ramach zajęć z doradztwa zawodowego w klasie 8B zapoznał uczniów z czynnościami i obowiązkami, które wykonuje na co dzień w pracy w ramach wykonywanego zawodu. Uczniowie z ogromnym zaciekawieniem wysłuchali ciekawostek odnoszących się do kraju, z którego przybył gość, oglądali prezentację przedstawiającą tradycje i kulturę Meksyku. Lekcja w całości została przeprowadzona w języku angielskim.

marzmex19r1
marzmex19r2
marzmex19r3
marzmex19r4
marzmex19r5
linia_pozioma

„SP10 pomaga zwierzętom w Australii”

Samorząd Uczniowski działający przy Szkole Podstawowej Nr 10 w Szczecinie w dniach 9-17 stycznia 2020r. zorganizował zbiórkę tkanin potrzebnych do uszycia ochraniaczy dla zwierząt, które ucierpiały w skutek trwających pożarów w Australii. Musieliśmy trzymać się ściśle określonych wytycznych. Dlatego też zbieraliśmy tylko i wyłącznie odzież uszytą z flaneli. (koszule, pościel, ręczniki, prześcieradła, odzież dziecięcą itp.) oraz pieluszki tetrowe. Ze względu na ogromne zainteresowanie zbiórką zarówno wśród uczniów, jak i samych rodziców została ona przedłużona w naszej szkole, a zgromadzone rzeczy przekazane wolontariuszom z Polic, którzy zajmują się bezpośrednio szyciem ochraniaczy i toreb mającym zastąpić młodym, osieroconym koalom i kangurom ich naturalny schron matki. W obliczu tak wielkiej tragedii jaka dotknęła ten kraj dołożenie skromnej „cegiełki” od naszej społeczności szkolnej stało się jak najbardziej uzasadnione.

pozwiwaus19r1
pozwiwaus19r2
pozwiwaus19r3
linia_pozioma

„Zachowania ryzykowne młodzieży ze szczególnym uwzględnieniem środków psychoaktywnych w tym dopalaczy” - prelekcja dla rodziców (kl. 7,8)

W dniu 23 stycznia 2020r. w Szkole Podstawowej Nr 10 w Szczecinie odbyła się wywiadówka profilaktyczna dla rodziców klas starszych. Tematem przewodnim spotkania były „Zachowania ryzykowne młodzieży ze szczególnym uwzględnieniem środków psychoaktywnych w tym dopalaczy”. Spotkanie poprowadziły terapeuta i psycholog ze Szczecińskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień panie Natalia Łukasińska i Karolina Jagieła.

prewsp1019r1
prewsp1019r2
prewsp1019r3
linia_pozioma

“Mysio-Pysio” – pisemko uczniów kl. 3a

Szanowni Czytelnicy, w tym roku szkolnym ukazał się trzeci numer pisemka uczniów klasy 3 a o nazwie “Mysio-Pysio”. Inspiracją do jego tworzenia była jedna z technik Celestyna Freineta wybitnego pedagoga, twórcy francuskiej szkoły nowoczesnej. Uczniowie zgodnie z zaleceniami autora tworzą teksty swobodne inspirowane postaciami, sytuacjami i zdarzeniami dnia codziennego. Ostatni numer pisemka był poświęcony przepięknej lekturze Hansa Christiana Andersena „Dziewczynka z zapałkami”. Na zajęciach dzieci postanowiły kreatywnie przerobić smutną i przejmującą nowelę na różne opowiadania o treściach pozytywnych. Redagowanie gazetki klasowej dla wszystkich dzieci jest niezwykle inspirujące, dlatego każdy stara się w niej zaistnieć. Pisemko wydawane jest w wersji czarno-białej i od odbiorów – czytelników zależy, jaka będzie kolorowa szata graficzna.

mysiopy19r3
mysiopy19r4
mysiopy19r5
mysiopy19r6
mysiopy19r1
mysiopy19r2
linia_pozioma

Projekt "Piękna nasza Polska cała" (gr. 0a i 0b)

Listopad i grudzień, to czas kiedy grupy 0a i 0b zmierzymy się z zadaniami w ramach realizacji projektu "Piękna nasza Polska cała". Cele i założenia tego międzynarodowego projektu, to przede wszystkim kształtowanie postaw patriotycznych, uwrażliwianie na piękno, folklor i tradycje Polski. Poznanie historii oraz symboli narodowych. Ukazanie różnorodności tradycji i zwyczajów ludowych. Swoją barwną wizję założeń projektu, dzieci przedstawiły podczas Dnia Mody Patriotycznej.

propienapoca19r1
propienapoca19r2
propienapoca19r3
propienapoca19r4
propienapoca19r5
propienapoca19r6
linia_pozioma

Wizyta w pogotowiu (gr. 0b)

Uczniowie z klasy 0b mogli z bliska, w warunkach naturalnych przyjrzeć się pracy zespołu ratowniczego. Dzięki uprzejmości pracowników, dzieci zwiedziły stację szczecińskiego pogotowia, zapoznały się z wyposażeniem karetki. Ratownicy przybliżyli uczniom swoją pracę prezentując sprzęt medyczny oraz techniki ratujące życie. Dzięki temu, uczniowie utrwalili sobie wiadomości z zakresu pierwszej pomocy.

wizwpog19r1
wizwpog19r2
wizwpog19r3
wizwpog19r4
wizwpog19r5
linia_pozioma

Przedstawienie polsko-niemieckie (kl. 3a)

17-18.12.2019 r. uczniowie klasy 3 a zaprezentowali dzieciom z klas 2b i 3 b przedstawienie polsko-niemieckie „Księżniczka żabka szuka męża” ("Eine Froschprinzessin sucht einen Ehemann"). Dla przybyłych gości tekst w języku niemieckim był tłumaczony na język polski. Uczniowie klasy 3 a mieli okazję pochwalić się swoimi praktycznymi umiejętnościami nauki języka niemieckiego. Przedstawienie było przeplatane niemieckimi rytmicznymi piosnkami. Po obfitych brawach można było wywnioskować, że przedstawienie zaproszonym uczniom bardzo się podobało.

przepolniem19r1
przepolniem19r2
przepolniem19r3
przepolniem19r4
przepolniem19r5
przepolniem19r6
linia_pozioma

„Warsztatownia zaprasza" (kl. 3a)

W dniu 16.12.2019 r. uczniowie klasy 3 A wybrali się do szczecińskiej pracowni plastyczno-technicznej „Warsztatowni” tworzyć świąteczne niespodzianki dla swoich bliskich. Pod bacznym okiem instruktorki rękodzielnictwa dzieci wykonały z różnych elementów bardzo oryginalne drewniane bombki. Wykonywanie ich sprawiło wiele frajdy młodym plastykom i w ferworze artystycznej aktywności, szybko im upłynął czas. Na zakończenie dzieci stwierdziły, że obdarowywanie prezentów własnego pomysłu i ich wykonanie jest bardziej niepowtarzalne niż prezenty gotowe – kupowane.

warszzap3a19r1
warszzap3a19r2
warszzap3a19r3
warszzap3a19r4
warszzap3a19r5
linia_pozioma

„Jarmark Świąteczny w SP10”

W dniach od 9-13 grudnia 2019r. w Szkole Podstawowej Nr 10 w Szczecinie odbył się „Jarmark Świąteczny,” na którym można było zakupić świąteczne ozdoby, souveniry ręcznie wykonane przez uczniów, rodziców i nauczycieli z naszej szkoły. Podczas sprzedaży rozsmakować się można było w specjałach i wypiekach cukierniczych wyjątkowo upieczonych na tą okoliczność. Wspólnym sukcesem tej inicjatywy stała się kwota zebrana podczas zbiórki w wysokości 11 281 zł którą w całości Samorząd Uczniowski przeznaczył na realizację szkolnego radiowęzła.

kiermasz19r10
kiermasz19r2
kiermasz19r4
kiermasz19r7
kiermasz19r8
kiermasz19r3
kiermasz19r5
kiermasz19r6
kiermasz19r9
kiermasz19r1
linia_pozioma

"Świąteczne spotkanie z wierszem i piosenką"

9.12.2019 roku odbyło się w naszej szkole "Świąteczne spotkanie z wierszem i piosenką", podczas którego dzieci zaprezentowały gościom i uczniom naszej szkoły program artystyczny przygotowany podczas zajęć w świetlicy. W skład programu weszły wiersze i piosenki o tematyce świątecznej i zimowej, przedstawienie "Niebiańskie prezenty Świętego Mikołaja" oraz kolędy i pastorałki. Dziękujemy za wspólną zabawę. Życzymy wesołych świąt i szczęśliwego Nowego Roku.

swspzwieipio19r1
swspzwieipio19r2
swspzwieipio19r3
swspzwieipio19r4
swspzwieipio19r5
swspzwieipio19r6
swspzwieipio19r7
swspzwieipio19r8
swspzwieipio19r9
swspzwieipio19r10
linia_pozioma

Zbiórka żywności Szkolnego Koła Wolontariatu

W dniach 6 i 7 grudnia br. członkowie SKW wzięli udział w zbiórce żywności długoterminowej w Biedronce i Netto w ramach akcji Zbiórki żywności pod hasłem ”Tak, Pomagam”. Zebrano około 140 kg artykułów spożywczych, które posłużą do przygotowania paczek dla potrzebujących i ubogich z terenu miasta Szczecin.

zbiuzyw19r1
zbiuzyw19r2
zbiuzyw19r3
zbiuzyw19r4
zbiuzyw19r7
zbiuzyw19r8
zbiuzyw19r9
zbiuzyw19r10
zbiuzyw19r5
zbiuzyw19r6
linia_pozioma

"Choinka inna niż zwykle" (kl. 2a)

Czy choinka musi być zawsze zielona i z gałązkami? Niekoniecznie.I tak na zajęciach plastyczno-technicznych w klasie 2a powstawały geometryczne choinki, które następnie przyozdobiły klasę wprowadzając też świąteczny nastrój.

choinnaniz19r1
choinnaniz19r2
choinnaniz19r3
choinnaniz19r4
choinnaniz19r5
linia_pozioma

Warsztaty świąteczne w czytelni szkolnej

W grudniu odbyły się w czytelni warsztaty plastyczne, podczas których uczniowie wykonywali ozdoby świąteczne. W trakcie zajęć powstały kolorowe bombki oraz świąteczne gwiazdy. Prace zostały przekazane na miejską akcję charytatywną "Bombka pełna miłości" oraz szkolny Jarmark Bożonarodzeniowy.

waswiwczyt19r1
waswiwczyt19r2
waswiwczyt19r3
waswiwczyt19r4
waswiwczyt19r5
linia_pozioma

,,Bajki” Krasickiego (kl. 6b)

9 grudnia br. uczniowie klasy 6b, chcąc przybliżyć swoim koleżankom i kolegom z klasy 6a, sylwetkę Ignacego Krasickiego oraz jego twórczość, wystawili przedstawienie o bajkach tegoż autora. Obecna podczas spektaklu Pani Dyrektor Hanna Guzik doceniła talent aktorski oraz charakteryzację uczniów.

bajkras19r1
bajkras19r2
bajkras19r3
bajkras19r4
linia_pozioma

Cyfrowy Mikołaj w SP 10. Znajdź Go idąc po kodach QR

Przygotowania do mikołajek w SP 10 przebiegały od początku inaczej niż zwykle. Zawsze szkołę stroili nauczyciele, tym razem do akcji włączyli się rodzice i uczniowie. Dzień wcześniej ogromna rzesza ludzi zadbała, aby kolejny dzień był magiczny. Następnego dnia nawet pan konserwator był odmieniony i witał wszystkich w stosownym sweterku :-) Jak klasę odwiedzały Śnieżynki z listem od Mikołaja, to dopiero się okazywało, co tak naprawdę przygotowali dla swoich uczniów informatycy. Było to prawdziwe wyzwanie, gdyż w szkole uczy się ponad 700 uczniów w 31 oddziałach. W tym roku Mikołaj nie chodził od sali do sali jak zazwyczaj. Należało tego Mikołaja znaleźć. Ale te poszukiwania też nie były takie proste. Nauczyciele ukryli w szkole 12 zakodowanych zadań do rozwiązania. Każde rozwiązane zadanie przybliżało uczniów do siedziby Mikołaja. To były prawdziwe informatyczne podchody, gdyż pytania były ukryte w kodach QR. Nawet nauczyciele byli tym zadaniem zaskoczeni. Tylko pani dyrektor Hanna Guzik, była wtajemniczona we wszystkie działania i bardzo pomogła pomysłodawcom. Bardzo kibicuje działaniom swoich nauczycieli, gdyż wie jakie są ważne kompetencje cyfrowe w dzisiejszych czasach. Uczniowie klas 4-8 świetnie sobie poradzili z wykonaniem zadań instalując aplikację do odczytywania kodów. Klasom 0 - 3 pomagali rodzice lub wolontariusze ze starszych klas. Każda klasa znalazła wszystkie kody i odpowiedziała na zawarte w nich pytania, które przekazywała Śnieżynce, a ta udostępniała ostatni kod QR informujący o siedzibie Mikołaja. Wszyscy wykonali zadanie celująco. U Mikołaja można było odpocząć i otrzymać cukierki. Takie zadania przybliżą uczniom kody QR i teraz bez problemu będą używali aplikacji na przystankach autobusowych, aby odczytać rozkład jazdy, czy na parkingach, aby pomóc rodzicom odszukać zaparkowany samochód. W taki oto prosty sposób można poszerzyć kompetencje cyfrowe uczniów, nauczycieli oraz rodziców.

mikolajkuer19r1
mikolajkuer19r2
mikolajkuer19r3
mikolajkuer19r5
mikolajkuer19r6
mikolajkuer19r4
mikolajkuer19r7
mikolajkuer19r8
mikolajkuer19r9
mikolajkuer19r17
mikolajkuer19r18
mikolajkuer19r10
mikolajkuer19r11
mikolajkuer19r12
mikolajkuer19r13
mikolajkuer19r14
mikolajkuer19r15
mikolajkuer19r16
mikolajkuer19r19
mikolajkuer19r21
mikolajkuer19r20
mikolajkuer19r22
linia_pozioma

Wyścigi Mikołajkowe klas I-III

O tym, że Mikołaj musi być sprawny i szybki przekonali się uczniowie klas 1-3 uczestnicząc w Mikołajkowych zawodach sportowych. Nauczyciele w-fu zadbali o to, aby zawody były atrakcyjne i tematyczne. Zawodnicy zmagali się z konkurencjami, które na co dzień spotyka na swojej drodze Mikołaj. Startując w sztafecie musieli szybko przekazać czapkę Mikołaja, zapakować prezent do worka, ścigać się z ciężkimi prezentami czy ubrać choinkę na czas. Takie zawody na długo zapadną w pamięci dzieci i są wspaniałym wprowadzeniem w atmosferę Świąt Bożego Narodzenia, gdzie czasem trzeba być szybkim i podejmować trafne decyzje, a efekt przygotowań zależy od całej rodzinnej drużyny; Wesołych Świąt Bożego Narodzenia życzy cała społeczność Szkoły Podstawowej nr 10.

wyscigimik19r1
wyscigimik19r2
wyscigimik19r3
wyscigimik19r4
wyscigimik19r5
wyscigimik19r6
wyscigimik19r7
wyscigimik19r8
wyscigimik19r9
wyscigimik19r10
wyscigimik19r11
wyscigimik19r12
linia_pozioma

Nauka Excela nie musi być nudna (kl. 3b)

Uczniowie klasy 3b przekonali się, że nauka programu Excel na informatyce nie musi wiać nudą. Najpierw uczyli się zaznaczać komórki różnymi kolorami, potem ułożyli napis " Święta", a na koniec zbudowali dwie plansze ze statkami i grali w tym programie w statki. Taka lekcja na pewno pozostanie w pamięci na długo.

naukeksnie19r1
naukeksnie19r2
naukeksnie19r3
naukeksnie19r4
naukeksnie19r5
linia_pozioma

Andrzejki w klasie 2b

W klasie 2b jak co roku kultywowano staropolską tradycję. Najpierw uczniowie zapoznali się ze zwyczajem wróżenia w wigilię św. Katarzyny i św. Andrzeja. Potem wróżono na różne sposoby. Tego dnia odwiedziła nas wróżka (jedna z mam), która przeniosła nas w świat magii tego święta. Było magicznie i wesoło.

andwkl2b19r1
andwkl2b19r2
andwkl2b19r3
andwkl2b19r4
andwkl2b19r5
linia_pozioma

Metoda Montessori w praktyce- godzina wychowawcza (kl. 7b)

Maria Montessori była bardzo uważnym obserwatorem dzieci, przez lata uczyła się ich sposobu funkcjonowania i patrzenia na świat.Przez ponad 50 lat rozwijała swoją metodę wspomagania dzieci w ich naturalnym dążeniu do samodzielności. Zauważyła, że dzieci traktują naukę jako wspaniałą zabawę, która sprawia im wielką radość, o ile mają pozostawioną własną przestrzeń do odkrywania świata. Zatem w metodzie Montessori należy zapewnić dzieciom tak zwane przygotowanie otoczenia, dostosowane do ich wieku i możliwości, w którym dzieci będą mogły swobodnie pracować i przeprowadzać swoje małe eksperymenty. Zabawki według tej metody mają rozwijać i uczyć. Metoda Montessori to nic innego jak mądre podążanie za dzieckiem, obserwowanie aktualnych potrzeb i możliwości oraz dyskretne podsuwanie narzędzi , by samodzielnie mogło odkrywać świat i stać się pewnym siebie człowiekiem. Uczennice klasy 7b, Ania K. oraz Ola G. które przygotowały ten ciekawy i istotny temat, zaproponowały uczniom zadanie. Kartony które przyniosły na zajęcia miały zostać wykorzystane do wykonania zabawek. Podczas wykonywania zadania było dużo emocji, klasa bardzo się zintegrowała . Wytwory ich pracy zostały przekazane do świetlicy szkolnej.

metmonwpr19r1
metmonwpr19r2
metmonwpr19r3
metmonwpr19r4
metmonwpr19r5
linia_pozioma

„Postać człowieka, proporcje ciała” - plastyka (kl. VII)

Uczniowie klas 7 zmierzyli się z wyjątkowo trudnym tematem, jakim jest rysowanie ludzi. Każdy z nas jest inny, a proporcje części naszych ciał nadają nam indywidualny charakter. I to właśnie one oddają podobieństwo oraz zgodność z anatomią. Na początku przygody z rysowaniem ludzi należy zacząć od skupienia się nad nauką proporcji ogólnych. Tak jak przy każdym podejmowanym temacie, podobnie w rysunku człowieka, najważniejszy jest trening. Początki bywały trudne, rysowanie ludzi to bardzo wymagająca umiejętność, jednak efekty końcowe okazały się znakomite.

posczlpro19r1
posczlpro19r2
posczlpro19r3
posczlpro19r5
posczlpro19r6
posczlpro19r7
posczlpro19r8
posczlpro19r9
posczlpro19r4
linia_pozioma

Warsztaty w Robótkowie (kl 7b)

Uczniowie klasy 7b udali się na warsztaty do „ Robótkowa". Na miejscu pokazano nam jak wykonać przepiękne choinki z zielonych, drewnianych płatków. Mieliśmy przygotowane szkielety choinki, na które przyklejaliśmy po kolei płatki, a następnie dekorowaliśmy je małymi bombkami i łańcuszkiem. Efektem naszych zmagań były przecudnej urody drzewka. Choinki te zostaną wystawione na szkolnym kiermaszu.

warwrob19r1
warwrob19r2
warwrob19r3
warwrob19r4
warwrob19r5
linia_pozioma

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

5 grudnia 2019 roku w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. W hallu szkoły została przygotowana gazetka ze zdjęciami przeprowadzonych przez wolontariuszy akcji oraz podziękowaniami od organizacji z którymi współpracuje Szkolne Koło Wolontariatu.
W klasach VII i VIII przeprowadzono konkursy mające na celu rozpowszechnienie wiedzy o wolontariacie. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą w tej dziedzinie.
W tym dniu na korytarzach szkoły można było spotkać wielu uczniów noszących plakietki wolontariusza. Wszyscy aktywni wolontariusze otrzymali słodkie upominki w uznaniu zaangażowania w akcje naszego koła.

miedzwol19r1
miedzwol19r2
miedzwol19r3
miedzwol19r4
miedzwol19r5
linia_pozioma

30 lat Konwencji Praw Dziecka

20 listopada 2019r był wyjątkowym dniem w Szkole Podstawowej Nr 10 w Szczecinie. Działo się tak za sprawą 30 rocznicy uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka. Był to moment, w którym na terenie naszej placówki odbywało się wiele aktywności angażujących całą społeczność szkolną. Kolorem przewodnim tego dnia stał się błękit symbolizujący solidarność ze wszystkimi dziećmi na świecie, ze szczególnym uwzględnieniem „tych dzieci”, w krajach których te prawa nagminnie są łamane. W ciągu całego dnia odbywały się projekty edukacyjne w zakresie: „Prawa a zachcianki”, „Bohater praw dziecka”, „Prawa z innej planety”, quizy, konkursy, zabawy, oglądano filmy, prezentacje multimedialne wykonywano „kolaż praw dziecka”. Ten dzień był świetną okazją, by uświadomić szczególnie nam dorosłym, że prawa dziecka są po to, aby je przestrzegać.

30latkonpr19r1
30latkonpr19r3
30latkonpr19r4
30latkonpr19r5
30latkonpr19r6
30latkonpr19r7
30latkonpr19r8
30latkonpr19r9
30latkonpr19r10
30latkonpr19r2
linia_pozioma

Warsztaty w LO XVIII

26 listopada klasy: 6b i 8c wzięły udział w warsztatach teatralnych organizowanych przez LO nr 18. Uczniowie przy pomocy pasteli wykonali kartki świąteczne, dowiedzieli się, w jaki sposób pisać teksty do szkolnej gazetki. Tworzyli także instalacje teatralne oraz mieli możliwość zrobić sobie zdjęcia w fotobudce. Zabawa była przednia, co widać na załączonych zdjęciach.

lowarszt19r1
lowarszt19r2
lowarszt19r3
lowarszt19r4
lowarszt19r5
linia_pozioma

„Wczoraj, jutro, dziś… potrzebny jest PLUSZOWY MIŚ!”

25 listopada cały świat obchodzi wspólnie Dzień Pluszowego Misia. Data nie jest przypadkowa, bo to właśnie tego dnia przypada rocznica powstania jednej z ulubionych maskotek. Uczniowie naszej szkoły również nie pozostali obojętni na to niezwykłe święto i za sprawą akcji charytatywnej zorganizowanej przez klasę 5a, wzięli udział w zbiórce pluszaków. Efekt przerósł nasze najśmielsze oczekiwania- zebraliśmy ponad 200 miśków! Podsumowaniem akcji był kiermasz ciast, który odbył się 22 listopada. Z zakupu słodkości, przygotowanych przez uczniów klasy 5a, uzbieraliśmy 861 złotych. Przeznaczyliśmy te pieniądze na zakup dodatkowych misiów, które trafią do dzieci ze Szczecińskiego Hospicjum, a także do potrzebujących rodzin w ramach akcji Szlachetna Paczka. Pomaganie tak nam się spodobało, że już nie możemy doczekać się kolejnych akcji charytatywnych!

akplumi19r1
akplumi19r2
akplumi19r3
akplumi19r4
akplumi19r5
akplumi19r6
akplumi19r7
akplumi19r8
linia_pozioma

Alternatywna lekcja WF z Moniką Pyrek (kl. 5a,5c,8c)

25 listopada klasy 5a, 5c, 8c oraz szkolni lekkoatleci wzięli udział w alternatywnej lekcji wf zorganizowanej przez fundację pani Moniki Pyrek.
Celem projektu było odwrócenie panującej wśród uczniów tendencji do biernego uczestnictwa w sporcie (zainteresowanie nowinkami technologicznymi, gadżetami m.in. smartfonami, grami komputerowymi, urządzeniami mobilnymi ) poprzez pokazanie im tradycyjnych form aktywności sportowej, zachęcenie ich do czynnego uprawiania sportu, poprzez wykorzystanie symulatorów będących w oczach uczniów interesującym i atrakcyjnym novum.
Podczas lekcji udostępnionych zostało 10 stanowisk interaktywnych. Były to między innymi stanowisko koszykówki z wykorzystaniem interaktywnego systemu wspomagającego trening rzutowy, piłka nożna z system mierzącym siłę strzału, stanowisko VR z aplikacjami zmagań sportowych w systemie Wirtualnej Rzeczywistości, test sprawnościowy z wykorzystaniem elektronicznego refleksomierza czy przeciąganie liny z wykorzystaniem elektronicznego symulatora.
Projekt uatrakcyjniła obecność Mistrza Sportu – Pani Monika Pyrek.

allewfpyr19r12
allewfpyr19r1
allewfpyr19r2
allewfpyr19r3
allewfpyr19r4
allewfpyr19r5
allewfpyr19r6
allewfpyr19r8
allewfpyr19r9
allewfpyr19r7
allewfpyr19r10
allewfpyr19r11
linia_pozioma

Interdyscyplinarna Konferencja Samorządów Uczniowskich

W dniach 21, 22, 23 listopada nasi uczniowie uczestniczyli w czwartej edycji Xu - Interdyscyplinarnej Konferencji Samorządów Uczniowskich, w której wzięło udział ponad 200 uczniów z różnych miast Polski. Organizatorem i gospodarzem był samorząd z V LO w Szczecinie, ale spotkania, wykłady i warsztaty odbywały się także w budynku US przy ul. A. Mickiewicza oraz w siedzibie Sejmiku Wojewódzkiego. Trzy dni Konferencji były okazją do wymiany doświadczeń, nauki samorządności oraz zawarcia nowych kontaktów.

interxo19r1
interxo19r2
interxo19r3
interxo19r4
interxo19r5
interxo19r6
linia_pozioma

Pierwsza pomoc

20 listopada 2019r. uczniowie klas siódmych i ósmych w Szkole Podstawowej Nr 10 w Szczecinie wzięli udział w szkoleniu w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Warsztaty przeprowadzone zostały przez pracowników WOPR w ramach Inicjatywy Lokalnej Urzędu Miasta Szczecin pod hasłem "Z wodą od najmłodszych lat". Podczas szkolenia wyłoniono najbardziej aktywną klasę, która w nagrodę otrzymała zaproszenie do siedziby Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Gratulujemy 8-D!!

wopr19r1
wopr19r2
wopr19r3
wopr19r4
wopr19r5
linia_pozioma

Konwencja Praw Dziecka (kl. 3a)

20.11.2019 r. uczniowie klasy 3a, rozpoczęli swoje zajęcia od lekcji w czytelni, gdzie pod bacznym okiem Pani Teresy Lemańskiej wyjaśnili pojęcia związane z tym dniem m.in. co to jest konwencja?, co to są prawa itp. Następnie na podstawie prezentacji multimedialnej określili konkretne prawa dzieci i znaczenie dla ich wszechstronnego rozwoju. Zajęcia były przeplatane nauką melodyjnej piosenki o dziecięcych prawach. Na zakończenie zajęć uczniowie wykonali plakaty według własnych projektów, które ozdobiły klasę i korytarz szkoły.

kon3apraw19r1
kon3apraw19r2
kon3apraw19r3
kon3apraw19r4
kon3apraw19r5
linia_pozioma

"Szczeciński Parnas"

16 listopada br. troje uczniów naszej szkoły: Michał Wojnarowski (8c), Kalina Przybycińska (6b) i Natalka Kaźmierczak (4a) prezentowało swoje umiejętności recytatorskie w prestiżowym konkursie promującym twórczość autorów ziemii szczecińskiej. Michał zajął III miejsce w kategorii klas VII i VIII, a także zdobył nagrodę publiczności. Ponadto Kalina i Michał zostali dostrzeżeni przez ,,łowców talentów” i otrzymali vouchery na zajęcia teatralne. Gratulujemy oraz życzymy dalszych sukcesów!

szczepar19r1
szczepar19r2
linia_pozioma

„Warsztaty filatelistyczne – hobby rodziców” (kl. 3a, 3b)

12.11.2019 r. uczniowie klas trzecich byli uczestnikami warsztatów filatelistycznych. Na początku zaproszony gość podzielił się wiedzą na temat dziejów powstania poczty na świecie oraz na temat swojego zawodu – pocztowca. W dalszej kolejności dzieci poznały zasady tworzenia ciekawych kolekcji znaczków i miały okazję parę tych kolekcji zobaczyć. Na zakończenie spotkania uczniowie zaprojektowali i wykonali własne znaczki, które okazały się niezwykle różnorodne.

warfilat19r1
warfilat19r2
warfilat19r3
warfilat19r4
warfilat19r5
linia_pozioma

"Magiczne Drzewo Słodziaków" - walczymy w konkursie o książki dla biblioteki szkolnej.

Klasa 2b z SP Nr 10 w Szczecinie bardzo zaangażowała się w zbudowanie Magicznego Drzewa Słodziaków. Postanowiliśmy wziąć udział w konkursie organizowanym przez sklep Biedronka bo można w nim zdobyć książki dla biblioteki szkolnej. Bierzemy udział w tym konkursie już drugi raz. Rok temu nam się nie udało zdobyć książek, ale zdobyliśmy wyróżnienie. Może w tym roku się uda:-) Konstrukcję drzewa pomógł nam zbudować starszy kolega Michał z klasy 5a ze swoim tatą. Do zrobienia drzewa wykorzystano duże pudła ze sklepu. Całość oklejono szarym papierem, na górze umocowano dwie zeschnięte gałęzie z powalonego drzewa, a zebrane liście dębu klejem na gorąco umocowano na gałązkach. Na technice zrobiliśmy Słodziaki z materiałów z recyklingu: rolek po papierze toaletowym, ręcznikach, zakrętkach od szamponu czy z włóczki z poprutego swetra. Słodziaki umieściliśmy na dębie. Warunkiem konkursu było też zorganizowanie Dnia Głośnego Czytania. Nie było to dla nas nowe wydarzenie, gdyż najpierw czytaliśmy przez miesiąc z rodzicami po 15 minut dziennie, a kilka razu w roku wychowawca zaprasza rodziców i organizuje takie dni w naszej klasie już drugi rok. Nadszedł nareszcie Dzień Głośnego Czytania na który zaprosiliśmy zaprzyjaźnioną klasę 2a i rodziców. Jeden z rodziców nawet przebrał się za dzięcioła Dominika i miał czerwony czubek na głowie. Panowała bardzo miła atmosfera. Słuchaliśmy książki o Słodziakach. Na zakończenie poszliśmy na szkolne boisko i zasadziliśmy cyprys układając rymowankę "Zasadziliśmy drzewko z uśmiechem, niech nam rośnie na pociechę". Niestety nie było o tej porze w sprzedaży drzewek, więc cyprys musiał je zastąpić. Będziemy o niego dbać. Trzymajcie kciuki, aby udało nam się w tym roku zdobyć pieniążki na książki do naszej biblioteki.

magdrzslo19r1
magdrzslo19r6
magdrzslo19r2
magdrzslo19r3
magdrzslo19r4
magdrzslo19r5
linia_pozioma

Zajęcia z edukacji chemiczno - przyrodniczej w Zalesiu (kl. 2a i 2b).

Zajęcia w Transgranicznym Ośrodku Edukacji Ekologicznej - TOEE były niezwykle ciekawe. Czary mary z kwasami i zasadami wzbudzały zainteresowanie i trochę strachu o swoje palce i ręce. Odważnych jednak nie brakowało, a eksperymenty były udane. Opowiadanie leśnika o przygotowaniu zwierząt i roślin do zimy uzupełniło i uporządkowało posiadane już wiadomości. Zwiedzanie szkółki leśnej z drzewami iglastymi i ich owocami dopełniło całości. Można było podotykać różne igły, powąchać i dokładniej obejrzeć różnego rodzaju szyszki. Uczniom klasy 2b przypadło do gustu doświadczenie "Jak zachowują się w gnieździe małe dudki?". Dowiedzieli się i sami przekonali, że te małe ptaki wykorzystują zjawisko echolokacji wyczuwając polującą na nie kunę. Takie zajęcia w terenie będą bardziej zapamiętane niż te w ławce szkolnej, dlatego pracujemy w terenie bardzo często.

zajeduchzal19r1
zajeduchzal19r2
zajeduchzal19r4
zajeduchzal19r5
zajeduchzal19r6
zajeduchzal19r7
zajeduchzal19r3
linia_pozioma

Zdrowo jemy przez cztery pory roku - jesień (kl. I-III)

Pod koniec października klasy I-III uczestniczyły w jesiennej akcji „Zdrowo jemy przez cztery pory roku- Kolorowe kanapki i drugie śniadania". Najmłodsze dzieci wykonały collage pod hasłem „Zdrowie na talerzu” i warzywno –owocowe ludki. Uczniowie klas II i III poznali piramidy żywieniowe i wykonali odpowiednie plakaty oraz degustowali przygotowane w zespołach sałatki warzywne i kanapki. W klasach IIa i IIb głosowano nad wyborem ”Owocowej Miss Słodyczy”. W kolejnych porach roku będziemy nadal zachęcać naszych uczniów do zdrowego stylu życia i zdrowego jedzenia.

zdrojes19r1
zdrojes19r2
zdrojes19r3
zdrojes19r4
zdrojes19r5
zdrojes19r7
zdrojes19r9
zdrojes19r10
zdrojes19r11
zdrojes19r12
zdrojes19r13
zdrojes19r14
zdrojes19r15
zdrojes19r16
zdrojes19r17
zdrojes19r18
zdrojes19r6
zdrojes19r8
zdrojes19r19
zdrojes19r20
linia_pozioma

Szkoła do hymnu!

Uczniowie z naszej szkoły przy akompaniamencie Neli Wieczorkiewicz z kl. 8b, podobnie jak 4 mln uczniów i 400 tys. nauczycieli z przeszło 20 tys. szkół w Polsce i za granicą, o symbolicznej godzinie 11:11 wspólnie odśpiewało 4 zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego” w ramach akcji „Szkoła do hymnu”. Przedsięwzięcie to wspólna inicjatywa Ministra Edukacji Narodowej oraz Rady Dzieci i Młodzieży.

dohymnu19r1
dohymnu19r2
dohymnu19r3
dohymnu19r4
dohymnu19r5
dohymnu19r6
linia_pozioma

Narodowe Święto Niepodległości

7 listopada 2019 roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości. Myślą przewodnią akademii było ukazanie dążeń niepodległościowych Polaków oraz znaczących wydarzeń, które są częścią naszej historii. Recytowane utwory poetyckie i śpiewane przez chór pieśni patriotyczne przeniosły nas w czasy walki Polaków o wytęsknioną wolność, ale również wzbudziły refleksję nad postawami patriotycznymi.
Rocznicę Odzyskania Niepodległości świętowaliśmy w naszej szkole również innymi zorganizowanymi akcjami.Dzieci słuchały patriotycznych wierszy, poznały symbole narodowe, kodowały w barwach biało - czerwonych, śpiewały pieśni patriotyczne w Parku Nadratowskiego, każdy uczeń w szkole wykonał własny kotylion, klasy 0 przygotowały kącik patriotyczny, a na godzinach wychowawczych przeprowadzono cykle zajęć kształtujących patriotyzm i tożsamość narodową.

swieniep19r1
swieniep19r14
swieniep19r15
swieniep19r3
swieniep19r2
swieniep19r5
swieniep19r6
swieniep19r10
swieniep19r11
swieniep19r4
swieniep19r8
swieniep19r9
swieniep19r7
linia_pozioma

Październik - Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Już od 20 lat październik obchodzony jest jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji biblioteka zorganizowała konkursy i akcje czytelnicze:
1. Tydzień Głośnego Czytania z teatrzykiem kamishibai w kl. „0” – III oraz w przedszkolu „Stokrotka”
2. Konkurs na najlepszego czytelnika: wygrała Iga Ćwintal z kl. 2b oraz Szymon Pluta, uczeń kl. 7a
3. Najbardziej zaczytane klasy to: klasa 3a oraz klasa 5b
4. Konkurs na Najładniejszy list pisany odręcznie, w którym wyróżnienie otrzymali:
Paweł Rejer i Mateusz Zborowski z kl. 5d oraz Ewa Domagała z kl. 6c (listy wysłano na konkurs ogólnopolski)
5. W akcji „Podaruj książki bibliotece” otrzymano w darze od uczniów 41 książek
6. Na zakończenie Miesiąca Bibliotek uczniowie oraz nauczyciele losowali cytaty o książkach i czytaniu
7. Szkoła przystąpiła do konkursu Empiku „Tysiąc powodów, by czytać” (plakat konkursowy wykonali uczniowie z kl. 5a).

miemiebi19r4
miemiebi19r3
miemiebi19r9
miemiebi19r8
miemiebi19r5
miemiebi19r6
miemiebi19r2
miemiebi19r1
miemiebi19r7
linia_pozioma

SP 10 ze Szczecina zwycięzcą Code Week

Szkoła Podstawowa nr 10 w Szczecinie została zwycięzcą w Europe Code Week 2019. Zorganizowaliśmy wiele inicjatyw z kodowania, przeszkoliliśmy kadrę SP 10 oraz dwa okoliczne przedszkola PP 23 oraz PP 67. Naszą działalność zauważono nawet w Ministerstwie Cyfryzacji. Na spotkanie z ministrem zaproszono nauczycielkę p. Ewę Szpakowską. Najbardziej aktywnym firmom i szkołom wręczono nagrody. Był to olbrzymi sukces jako, że od września mamy nowego dyrektora, który podczas konkursu stawiał właśnie na kompetencje cyfrowe jako najważniejsze w XXI wieku. Mamy to: Jesteśmy liderami w kodowaniu. Nie poprzestajemy na tym. Już podjęliśmy przygotowania do listopadowej i grudniowej akcji z kodowania. W listopadzie szykujemy projekt "Koduj z dziesiątką w barwach biało - czerwonych", natomiast w grudniu bierzemy udział w międzynarodowym projekcie "Godzina kodowania". Dzięki naszemu zaangażowaniu Szczecin był wśród liderów kodowania w Polsce. Natomiast Polska potroiła swój sukces z tamtego roku i zajęła III miejsce w Europie.

codewe19r1
codewe19r2
codewe19r3
codewe19r4
codewe19r5
codewe19r6
codewe19r7
codewe19r8
linia_pozioma

Zakodowani w SP 10

Zakończyliśmy z sukcesem dwa tygodnie kodowania w ramach międzynarodowego projektu Europe Code Week. W naszej szkole z tej okazji wiele się działo.
Wymieniamy niektóre z wydarzeń:
- szkolenie z kodowania na dywanie i na ekranie oraz z epodrecznika dla nauczycieli z SP 10, podnoszenie kompetencji cyfrowych nauczycieli oraz zwiększanie udziału technologii informacyjno-komunikacyjnych w procesie dydaktycznym (trzykrotnie)
- szkolenia z kodowania na dywanie oraz rejestracji wydarzeń na stronie https://codeweek.eu/ dla nauczycieli z PP 23 oraz PP 67 w Szczecinie
- zajęcia otwarte z kodowania w pracowni komputerowej dla rodziców z naszej szkoły (trzykrotnie)
- zajęcia otwarte z kodowania dla dwóch przedszkoli (PP 23 oraz PP 67) - trzykrotnie
- animacja swojego imienia w Scratchu
- kodowanie na dywanie w klasach zerowych oraz klasach 1-3
- kodowanie po niemiecku na zajęciach koła zainteresowań języka niemieckiego
- tworzenie stron www
- obrazy i dźwięki - proste programowanie w Scratchu
- tworzenie interaktywnych opowiadań i gier
- tworzenie stron w jerzyku HTML
- tworzenie animacji i komiksów w Scratchu
- matematyka w Scratchu
- "Potańcówka" - programowanie za pomocą piktogramów wprowadzanie do komputera sekwencje akcji i powiązań pomiędzy danymi, wprowadzanie postaci w ruch
- godzina kodowania z Minecraftem, rozwiązywanie łamigłówek za pomocą kodu
- programowanie blokowe - wprowadzenie podstawowych pojęć informatycznych związanych z programowaniem i programowaniem zdarzeń (za pomocą bloków)
Aż trudno wymienić wszystkie wydarzenia zainicjowane przez nauczycieli informatyki SP 10 podczas realizacji tego projektu. Uczniowie i nauczyciele zdobyli certyfikaty z Europe Code Week. Na uwagę zasługuje fakt, że do działania zachęciliśmy rodziców naszych uczniów oraz dwa okoliczne przedszkola. One też podnosiły kompetencje cyfrowe swoich wychowanków. Jako szkoła zorganizowaliśmy 44 wydarzenia, natomiast przedszkole PP 67 - 24 wydarzenia, a PP 23 - 7 wydarzeń. Łącznie SP 10 oraz zaprzyjaźnione przedszkola zorganizowały 75 na 175 wydarzeń Europe Code Week w całym Szczecinie. Czyli aż 42% wydarzeń odbywało się w naszych trzech placówkach. Zachęcamy innych do takiej aktywności, bo poszerza to kompetencje cyfrowe zarówno uczniów jak i nauczycieli. Przyczyniliśmy się do tego, że Polska w tym projekcie zajęła II miejsce w Europie.

zakowsp19r2
zakowsp19r3
zakowsp19r4
zakowsp19r5
zakowsp19r6
zakowsp19r7
zakowsp19r8
zakowsp19r9
linia_pozioma

Akcja Szkolnego Koła Wolontariatu – porządkowanie cmentarza.

26 października przed Uroczystością Wszystkich Świętych uczniowie ze Szkolnego Koła Wolontariatu także i w tym roku szkolnym postanowili uporządkować teren wokół zaniedbanych grobów oraz zapalić znicze na znak pamięci o zmarłych. Akcja przebiegła sprawnie i przyniosła wszystkim wiele radości i satysfakcji.

porzcmen19r6
porzcmen19r2
porzcmen19r3
porzcmen19r4
porzcmen19r5
porzcmen19r1
linia_pozioma

"To nie van Gogh, to ja" - plastyka (kl. IV-VII)

Na zajęciach plastycznych uczniowie klas 4-7 zapoznali się z faktami z życia Vincenta van Gogha. „To ten szalony malarz bez ucha, który namalował słoneczniki” – taka jest prawdopodobnie pierwsza myśl związana z artystą. Uczniowie przygotowali ciekawostki, które zachęciły do bliższego zapoznania z sylwetką malarza i jego twórczością. Reprodukcje dzieł malarza podziałały na wyobraźnię. Zadaniem uczniów było wykonanie pracy plastycznej pod tytułem „To nie van Gogh, to ja” wybraną przez siebie techniką. Inspiracją do pracy było wykorzystanie dzieła „Słoneczniki” z zastosowaniem barw ciepłych.

vinivang19r8
vinivang19r2
vinivang19r3
vinivang19r4
vinivang19r5
vinivang19r6
vinivang19r9
vinivang19r10
vinivang19r11
vinivang19r1
vinivang19r7
linia_pozioma

"Dzień Bandany - Jesteśmy silni i wspieramy się"

25 października w naszej szkole odbył się "Dzień Bandany” , akcja charytatywna zorganizowana przez klasę 5c . Dlaczego bandana - chusta? W ostatni piątek października ludzie na całym świecie obchodzą w/w święto. Dzień Bandany powstał w Australii z organizacją młodzieżową o nazwie CanTeen . Każdego roku CanTeen organizuje dzień chustki, aby podnieść świadomość, a także zwiększyć wsparcie dla młodych ludzi chorych na raka. Powszechnym sposobem leczenia raka jest chemoterapia, którym skutkiem ubocznym jest wypadanie włosów, stąd często stosuje się na głowie chusty.
25 października przyszliśmy do szkoły z zawiązaną chustą jako znak solidarności z Młodymi chorymi na nowotwory , a na szkolnym kramiku można było kupić bandankę oraz wypieki. Akcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli klasę 5c w ich przedsięwzięciu. Podczas “Dnia Bandany” zebraliśmy 1033 zł , które zostaną przekazane na konto "Alivii” - fundacji onkologicznej osób młodych .

dzieba19r1
dzieba19r8
dzieba19r10
dzieba19r9
dzieba19r3
dzieba19r4
dzieba19r5
dzieba19r6
dzieba19r7
dzieba19r2
linia_pozioma

Alsecco cup

25 października 2019r. odbyły się już po raz szósty Mistrzostwa Szczecina dla dzieci w pływaniu Alsecco cup. Naszą szkołę reprezentowała liczna grupa 17 osób z trzecich, czwartych i piątych klas. Pierwsze miejsce w konkurencji 25 metrów stylem grzbietowym wywalczył Stanisław Zarzycki, a drugie miejsce w konkurencji 25 metrów stylem dowolnym Maciej Mazurek. Nasza sztafeta w składzie H. Krysztofik, A. Bednarczyk, K. Nowakowska, M. Mazurek, X. Wróbel, M. Zborowski po zaciętej walce wywalczyła 3 miejsce. Wszystkim zawodnikom serdecznie gratulujemy.

alseco19r1
alseco19r2
alseco19r3
alseco19r4
linia_pozioma

Europejski Dzień Języków Obcych

Czy warto uczyć się języków obcych?" - to temat konkursu zorganizowanego po raz kolejny z okazji Europejskiego Dnia Języków Obcych. Biorąc pod uwagę ilość wykonanych prac, pomysłowość w odpowiedziach na tytułowe pytanie uczniowie naszej szkoły zdecydowanie odpowiadają TAK.
Decyzją jury przyznano następujące nagrody:
I miejsce Ala Chmielewska I c
II miejsce Maria Zielińska V a
III miejsce Nela Idzikowska III a
Wszystkim dziękujemy za udział w konkursie, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

europdzjo19r1
europdzjo19r2
europdzjo19r3
europdzjo19r4
linia_pozioma

Międzynarodowy Dzień Muzyki (kl. 2a i 2b)

Klasy drugie wspólnie obchodziły Międzynarodowy Dzień Muzyki. Dzieci śpiewały poznane wcześniej piosenki te szkolne oraz te popularne z muzyki rozrywkowej. Następnie wysłuchały IX Symfonii Beethovena oraz koncertu danego przez koleżankę i kolegów - młodych pianistów. Każdy z pianistów zaprezentował kilka utworów na pianinie, które zostały nagrodzone gromkimi brawami. Na koniec dzieci wspólnie zagrały na szklankach wypełnionych wodą, aby uzmysłowić sobie, że muzyka jest wszędzie i można ją wykonywać na różne sposoby. Taki dzień z muzyką i śpiewem był okazją do integracji obu klas oraz do miłego uczczenia tego święta.

miedziemu19r1
miedziemu19r2
miedziemu19r3
miedziemu19r4
miedziemu19r5
miedziemu19r6
miedziemu19r7
miedziemu19r8
miedziemu19r9
miedziemu19r10
linia_pozioma

"Alfred radzi" - program profilaktyczny (kl. I-III)

2 października odbyły się spotkania z uczniami kl. 1-3 dotyczące zasad bezpieczeństwa w ramach programu „Alfred radzi”. Gościem specjalnym tych spotkań był Alfred, który przyjechał prosto z Anglii wraz z twórcą programu - Peterem Greenem. Inicjatorem tych spotkań był rodzic naszej uczennicy - aspirant sztabowy Michał Sroka. Program ten skierowany jest do dzieci w wieku 5-10 lat, a w Szczecinie realizowany jest od dziewiętnastu lat. Głównym celem programu profilaktycznego „Alfred Radzi” jest uczenie dzieci jak zachowywać się w obliczu podstawowych zagrożeń, z którymi spotykają się w życiu codziennym. Kukiełka animowana przez Petera Greena wprowadza dzieci w sposób zabawowy w świat różnych problemów, z którymi mogą się spotkać. Należy też podkreślić, że Peter Green zwracał się do dzieci po angielsku, a one płynnie przeszły na ten język mimo, że słowa gościa były tłumaczone. Była to wspaniała lekcja języka angielskiego połączona z lekcją o bezpieczeństwie. Godne podkreślenia również jest to, że gość jest brzuchomówcą, co dało świetny efekt podczas animowania kukiełką. Podczas spotkania uczniowie ze szczecińskiej dziesiątki zapoznali się z elementarnymi zasadami bezpieczeństwa. Spotkanie dotyczyło tematu: Nie kradnij. Peter Green ma w swoich zasobach wiele nagranych odcinków z zasadami zachowania, a dowiedzieliśmy się, że będą nakręcane w Szczecinie nowe. Byliśmy z twórcą programu od początku. W 2000 roku gościliśmy Petera Greena u nas w szkole. I przez wiele lat wyświetlaliśmy na DVD odcinki z jego naukami. Teraz czekamy na nowe już w formacie cyfrowym :-) Świat poszedł do przodu w wielu dziedzinach przez te 19 lat.

alfred19r1
alfred19r2
alfred19r3
alfred19r4
alfred19r5
linia_pozioma

Warsztaty chemiczne (kl. 7a, 7c, 7d, 6d)

27 września uczniowie klas 7a, 7c, 7d, 6d udali się na warsztaty chemiczne na Starą i Nową Chemię. Wzięli udział w turnieju trójmagicznym Harrego Pottera, prowadzili obserwację pod skaningowym mikroskopem elektronowym, a także poznawali chemię po zapachu w Pracowni Zapachowej Jakości Powietrza. W Zakładzie Chemii Nieorganicznej obejrzeli chemiczny wulkan, ryczące niedźwiedzie oraz zobaczyli jak otrzymać węże faraona. Oglądali też rudy metali oraz różne rodzaje skał. Było niezwykle interesująco.

warchem19r1
warchem19r2
warchem19r3
warchem19r4
warchem19r5
linia_pozioma

"Święto liścia" (gr. 0, kl. I-III)

23 września klasy 0-3 obchodziły "Święto liścia". W tym dniu dzieci nosiły na głowach opaski z listkami, na spacerze w parku i wokół szkoły zbierały liście i robiły z nich jesienne bukiety. Wykonywały prace plastyczne z liściem jako bohaterem. Klasy trzecie pisały swobodne teksty o listkach. To był bardzo kolorowy i "liściasty" dzień.

swietolisc19r10
swietolisc19r2
swietolisc19r3
swietolisc19r4
swietolisc19r5
swietolisc19r7
swietolisc19r8
swietolisc19r9
swietolisc19r1
swietolisc19r6
linia_pozioma

Zbiórka żywności - Szkolne Koło Wolontariatu

20 i 21 września (piątek i sobota) członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu zbierali żywność długoterminową w Biedronce w ramach akcji "Kromka Chleba dla sąsiada". Uczniowie zebrali 96 kg żywności. Zebrane artykuły spożywcze posłużą do przygotowania paczek dla potrzebujących i samotnych.

kromka19r1
kromka19r2
kromka19r3
kromka19r4
linia_pozioma

Festiwal Nauki na Akademii Morskiej (kl. 7c)

16 września 2019r. uczniowie klasy 7c udali się do Akademii Morskiej w ramach Festiwalu Nauki. Byli na statku szkolno-badawczym Nawigator XXI, w którym dowiedzieli się na czym polega nawigacja oraz sterowanie statkiem. Obejrzeli symulator nawigacyjny, w którym brali udział w symulowanym rejsie statkiem mogąc osobiście stanąć za kołem sterowym. Na koniec w laboratorium automatyzacji i procesów logistycznych obejrzeli zainstalowane roboty przemysłowe oraz symulator linii produkcyjnej z wizyjnym systemem rozpoznawania ładunków. Każdy z nich miał możliwość popracować na programach współpracujących z robotem. Było naprawdę ciekawie.

festakmorska19r1
festakmorska19r2
festakmorska19r3
festakmorska19r4
festakmorska19r5
linia_pozioma

Integracja i kodeks klasowy (gr. 0b)

Pierwszy miesiąc nauki nie należy do najłatwiejszych, zwłaszcza dla najmłodszych uczniów w szkole. Swoją przygodę z nauką klasa 0 b rozpoczęła od kolorowej integracji w ramach zabaw z chustą animacyjną oraz opracowania równie kolorowego kodeksu zachowania.

kodeksgr019r1
kodeksgr019r2
kodeksgr019r3
kodeksgr019r4
kodeksgr019r5
linia_pozioma