logo
Galeria

ROK SZKOLNY 2018/2019

Świąteczne spotkanie literackie (kl. IVc)

7 grudnia uczniowie klasy IV c wybrali się do "Kawiarni między wierszami" na spotkanie literackie o tematyce świątecznej. Została przybliżona im problematyka "Opowieści wigilijnej", wzięli udział w świątecznym quizie z nagrodami, a na koniec spotkała ich miła niespodzianka - prezenty od Mikołaja.

kawiarnia18r1
kawiarnia18r2
kawiarnia18r3
kawiarnia18r4
kawiarnia18r5
linia_pozioma

Szkolny konkurs literacki "Trzy życzenia do Świętego Mikołaja" (kl. I - III)

Szkolny konkurs literacki na poziomie klas I-III - "Trzy życzenia do Świętego Mikołaja”. 6.12.2018 r. został rozstrzygnięty “Szkolny konkurs literacki na poziomie klas I-III - Trzy życzenia do Świętego Mikołaja”. Celem konkursu było kształcenie umiejętności wypowiadania się w formie pisemnej, co uczniom szczególnie w klasach młodszych sprawia wiele trudności. Głównym zadaniem dla chętnych dzieci było “skonstruowanie” tekstu literackiego w formie opowiadania lub listu o swoich trzech życzeniach do Świętego Mikołaja. Konkurs spotkał się z dużym odzewem uczniów edukacji wczesnoszkolnej. Komisja konkursowa brała po uwagę pomysłowość, samodzielność wykonania pracy oraz estetykę i poprawność zapisu. W tajnym głosowaniu I miejsce zajęła – Ewa Klowan (2a), II miejsce – Franciszek Golecki (3b), III miejsce – Ignacy Piątek (2a). Nagrodzonym serdecznie gratulujemy.

zyczeniamikolaj18r1
zyczeniamikolaj18r2
zyczeniamikolaj18r3
linia_pozioma

Kiermasz ciast - Szkolne Koło Wolontariatu

Członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu w niedzielę 2.12.18r. prowadzili sprzedaż ciast i kawy w ramach kiermaszu , który odbył się w salce parafialnej kościoła p.w. Bożego Ciała. Pozyskane fundusze w kwocie 2365zł będą przeznaczone na pomoc dla seniorów i rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej.

kosciolkiermasz18r1
kosciolkiermasz18r2
kosciolkiermasz18r3
kosciolkiermasz18r4
linia_pozioma

Warsztaty Decoupage

1 grudnia w naszej szkole odbyły się Warsztaty decoupage. W zajęciach brały udział wolontariuszki Szkolnego Klubu Wolontariusza. Wykonane przez wolontariuszki ozdoby świąteczne zostaną sprzedane na najbliższym kiermaszu szkolnym w czasie zebrań z rodzicami. Pieniądze ze sprzedaży zostaną przeznaczone na cele charytatywne.

decupage18r1
decupage18r2
decupage18r3
decupage18r4
decupage18r5
linia_pozioma

Od kodowania na dywanie do kodowania na ekranie

W ramach współpracy Przedszkola Publicznego Nr 67 i Szkoły Podstawowej Nr 10 odbył się cykl zajęć z kodowania. Zanim dzieci z przedszkola odwiedziły pracownię komputerową w szkole, to najpierw uczyły się określania kierunków oraz próbowały swoich sił z kodowania na dywanie. Posługiwały się konkretami (orzeszkami, figurami) na specjalnej macie, a pod okiem nauczyciela informatyki ze szkoły zaczęli posługiwać się strzałkami, tak jak to będą robić na komputerze. Po kilku zajęciach w przedszkolu z kodowania na dywanie, przyszedł czas na kodowanie na ekranie. Okazało się, że pod okiem starszych kolegów nawet czterolatki mogą nauczyć się prostego kodowania. W roli asystentów nauczyciela informatyki wystąpili uczniowie klasy 2a, którzy miesiąc wcześniej sami uczyli się kodowania biorąc udział w Tygodniu Kodowania Europe Code Week. Uczniowie poradzili sobie doskonale, byli opiekuńczy oraz wyrozumiali dla młodszych kolegów. Jeden z uczniów uczył kodowania swoją młodszą siostrzyczkę. Po zajęciach dzieci z dumą opowiadały wychowawczyni oraz rodzicom, jak uczyli przedszkolaków. Takie zajęcia są bardzo potrzebne i rozwijają nie tylko kompetencje informatyczne, ale uczą współpracy oraz empatii.

koddywan18r1
koddywan18r2
koddywan18r3
koddywan18r4
koddywan18r5
linia_pozioma

Dzień Pluszowego Misia (gr. 0a, 0b)

Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia 29 listopada 2018 r. zorganizowano imprezę dla dzieci z grup 0 a i 0 b. Wszystkie dzieci przyniosły w tym dniu swoje ulubione pluszowe przytulanki. Uczniowie z klas I-III recytowali wiersze, a uczennice z klasy 4 e zaśpiewały piosenki o misiach, była nauka wyliczanki oraz konkurs „ Co wiesz o niedźwiedziach”. Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały misiowe kolorowanki. Wszyscy świetnie się bawili.

miszero18r1
miszero18r2
miszero18r3
miszero18r4
miszero18r5
linia_pozioma

"Kreatywnie" na technice i nie tylko... (kl. 2a)

Pod koniec listopada uczniowie klasy 2a sami zaproponowali wychowawcy w ramach edukacji technicznej wykonywanie ludzików z warzyw i owoców. Wyobraźnia dzieci nie zwiodła, gdyż twórcze pomysły przekładały się na ciekawe, a nawet zaskakujące projekty. Zajęcia te były dla dzieci powtórzeniem wiadomości o wartościach odżywczych przekazanych na edukacji przyrodniczej. Na zakończenie konstruktywnej zabawy uczniowie układali krótkie, humorystyczne historyjki o swoich ludzikach. Ten ostatni akcent był zwiastunem mijającej edukacji polonistycznej.

kreatywnie18r1
kreatywnie18r2
kreatywnie18r3
kreatywnie18r4
kreatywnie18r5
linia_pozioma

Warsztaty w piekarni " U piekarzy" (kl. VI b)

Uczniowie klasy 6b wzięli udział w warsztatach, w ramach których własnoręcznie wykonali bułeczki i rogale. W trakcie spotkania dowiedzieliśmy się, co jest potrzebne do upieczenia tych wyrobów. Poznaliśmy nazwy niezbędnych narzędzi wykorzystywanych w piekarni. Dowiedzieliśmy się na czym polega zawód piekarza i cukiernika. Od tej pory wiemy, jak prawidłowo należy rozwałkować ciasto. Zdradzimy ten sekret naszym kochanym mamom. Po krótkiej pogadance zabraliśmy się do pracy. Każdy z nas miał możliwość wykrawania własnych bułeczek oraz rogali. Zabraliśmy je do swoich domów, aby móc poczęstować nimi swoich najbliższych. To był niesamowity dzień, pełen niezapomnianych wrażeń.

upiekarzy18r1
upiekarzy18r2
upiekarzy18r3
upiekarzy18r4
upiekarzy18r5
linia_pozioma

Projekt „Ojczyzna w oczach dziecka” (kl. 2a)

Od 12.11.2018 do 23.11.2018 r. uczniowie brali udział w projekcie zorganizowanym przez wychowawcę klasy „Ojczyzna w oczach dziecka”. Przedmiotem zainteresowań uczniów było 100- lecie odzyskania niepodległości Polski. W ramach projektu dzieci zaznajomiły się z trudną historią naszego kraju, sylwetką Józefa Piłsudskiego, historią hymnu polskiego „Mazurkiem Dąbrowskiego”. Podczas zajęć, jednym z zadań było napisanie tekstów swobodnych na temat” „Z jakiego Polaka jestem dumny/a?”. W opowiadaniach, przez dzieci były przytaczane różne znane postacie np. Jan Paweł II, Maria Curie - Skłodowska, Lech Wałęsa i inni. Na zakończenie projektu uczniowie wykonali prace plastyczne na temat „Polska w oczach dziecka” techniką collage, które zostały zamieszczone w „Galerii klasy 2a”.

projektojczyzna18r1
projektojczyzna18r2
projektojczyzna18r3
projektojczyzna18r4
projektojczyzna18r5
linia_pozioma

Andrzejki (kl. 1a, 1b, 2a)

Z okazji Andrzejek uczniowie kl. 1a przygotowali różne wróżby i zabawy. Dotyczyły one teraźniejszości i przyszłości. Na szczęście wszyscy traktowali je z uśmiechem, bo to przecież tylko żarty i dobra zabawa.
Staropolskim obyczajem klasa 1 b wróżyła sobie podczas andrzejek. Były wróżby : kim zostanę w przyszłości, wróżby z butelką, wróżby ze szpilkami, jakie wskażą imię chłopaka lub dziewczyny czy wreszcie próba ognia, która polegała na tym żeby przeskoczyć świeczkę tak, aby nie zgasła. Gdyby zaś świeczka zgasła to odliczano w jakim miesiącu roku dopadnie tego kogoś pech. Zabawy było co nie miara.
Po koniec listopada uczniowie klasy 2 a wspólne z wychowawcą i rodzicami zorganizowali na terenie szkoły andrzejkowe wróżby. Każde dziecko było świetnie przygotowane pod względem różnorodności wróżb. Andrzejkowa zabawa była poprzedzona multimedialną prezentacją na temat tradycji przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Uczniowie szczególnie byli zainteresowani wróżbami dotyczącymi “kto kogo lubi”?”, lub “jaki będziesz miał/ła zawód?”. W trakcie zabawy okazało się, że współpraca między uczniami była wzorowa, a każde dziecko służyło drugiemu pomocą, wyjaśnieniami. Zabawa zakończyła się tańcami. Uczniowie postanowili w przyszłym roku powtórzyć andrzejkową zabawę .

wrozby1b18r2
wrozby1b18r3
wrozby2a18r1
wrozby2a18r2
wrozby2a18r3
wrozby2a18r4
wrozby2a18r5
wrozby1a18r1
wrozby1a18r2
wrozby1a18r3
wrozby1b18r1
linia_pozioma

„Święto kredki”

29 listopada odbyło się podsumowanie konkursu plastyczno-technicznego dla Rodziców "Kolorowa kredka". Zadaniem Rodziców było wykonanie przestrzennej kredki. Uczniowie klas młodszych z zainteresowaniem oglądali i podziwiali wystawione kredki. Głosowali też wybierając najwyższą kredkę, najciekawszą , kredkę przytulankę oraz Miss wśród kredek. Dziękujemy za pomysłowość i zaangażowanie.

swietokredki18r1
swietokredki18r2
swietokredki18r3
swietokredki18r4
swietokredki18r5
linia_pozioma

"Od pergaminu do eBiblii"

W dniu 28 listopada br. klasa 7d zwiedziła wystawę "Od pergaminu do eBiblii" w Książnicy Pomorskiej. Na wystawie zaprezentowane zostały różne wydania Biblii. Uczniowie mogli dotknąć starego pergaminowego zwoju oraz Biblii pisanej językiem Braille'a. Próbowali także przeczytać teksty pisane w języku staropolskim, co okazało się niełatwym zadaniem. Po świecie Pisma Świętego oprowadzał uczniów przewodnik pan Tytus Gudzowski.

pergamin18r1
pergamin18r2
pergamin18r3
pergamin18r4
linia_pozioma

Szkolny etap XX Festiwalu Piosenki Bożonarodzeniowej

27 listopada odbył się szkolny etap XX Festiwalu Piosenki Bożonarodzeniowej. Zgłosiło się bardzo dużo uczestników w trzech kategoriach: klasy 1-3, klasy 4-6 oraz klasy 7-8. Najliczniej reprezentowana była kategoria klas 4-6. Ilość uczestników oraz osób towarzyszących śpiewakom przerosła oczekiwania organizatorów. Poziom śpiewaków jury określiło jako średni. Na uznanie zasługują soliści, którzy sobie akompaniowali na instrumentach. Wyniki etapu szkolnego festiwalu:

festiwal18r1
festiwal18r5
festiwal18r6
festiwal18r2
festiwal18r8
festiwal18r3
festiwal18r4
festiwal18r7
linia_pozioma

Międzyszkolny konkurs teatralno-recytatorski „Miś uczy, bawi, wychowuje" (kl. 1b, 3a, 3b)

26 listopada w Szkole Podstawowej Nr 7 odbył się V międzyszkolny konkurs teatralno-recytatorski. Nasi uczniowie bardzo ładnie się zaprezentowali i wszyscy zostali nagrodzeni. Franciszek Drumiński z kl.3 b zajął I miejsce , a Natalia Kaźmierczak z kl.3a – III miejsce w kategorii klas III. Najmłodsza uczestniczka - Zosia Smolik z klasy Ib otrzymała wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

teatrmis18r1
teatrmis18r2
teatrmis18r3
teatrmis18r4
linia_pozioma

"Czerwonokrzyska Gwiazdka"

10 i 24 listopada br. członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu wzięli udział w akcji Polskiego Czerwonego Krzyża pt." Czerwonokrzyska Gwiazdka". Każdy wolontariusz zbierał do puszki kwestarskiej środki na zakup paczek świątecznych dla bezdomnych i samotnych mieszkańców naszego miasta oraz na przygotowanie wieczerzy wigilijnej dla nich. Zebrano łącznie 1672,98 zł.

czerwgwiaz18r1
czerwgwiaz18r2
czerwgwiaz18r3
czerwgwiaz18r4
czerwgwiaz18r5
linia_pozioma

„Mirabelka - kiełkująca historia”

W ramach obchodów jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie klasy IV a i VI d naszej szkoły wzięli udział w warsztatach plastyczno-literackich. W trakcie warsztatów odbyła się między innymi: dyskusja na temat miłości z wykorzystaniem „Zabawy z liściem” ,odtworzenie fragmentu audiobooka czytanego przez Grażynę Wolszczak, dzieci zapoznały się z fragmentami książki dotyczącymi wojny i okupacji ze szczególnym zwróceniem uwagi na postać Ireny Sendlerowej. Obejrzały także fragmenty mapy przedwojennej Warszawy . Następnie uczniowie wykonali drzewo pamięci, wpisując na „liściach mirabelki” słowa ważne dla Polski. Jedna z grup wybrała się w plener, aby pod jesiennym drzewem wyzłoconym liśćmi oddać się lekturze ulubionych książek. Na zakończenie warsztatów odbyła się degustacja pysznego placka śliwkowego.

mirabelka18r1
mirabelka18r2
mirabelka18r3
mirabelka18r4
mirabelka18r5
linia_pozioma

Wystawa "Polscy chemicy u progu niepodległości"

W dniach 19-23 listopada 2018r. w naszej szkole można było obejrzeć wystawę z Muzeum Marii Skłodowskiej - Curie pt. "Polscy chemicy u progu niepodległości", a dokładniej wystawę o życiu i dokonaniach Jana Czochralskiego. W ramach poznania tego chemika i jego metody pomiaru szybkości krystalizacji metalu uczniowie klas 7 i 8 otrzymali bilety - pytania, na które musieli odpowiedzieć analizując dokładnie plansze wystawy.

czochralski18r1
czochralski18r2
czochralski18r3
czochralski18r4
czochralski18r5
linia_pozioma

Wspieramy Światowy Program Żywnościowy - zajęcia komputerowe (kl. VI)

Uczniowie klas VI podczas zajęć komputerowych od 5 listopada do 22 listopada wspierali światową akcję charytatywną odpowiadając na pytania z różnych dziedzin, np. matematyki, geografii, języka angielskiego, wykorzystując w tym celu program Free Rice. Po udzieleniu przez ucznia poprawnej odpowiedzi przekazywane było na rzecz Światowego Programu Żywnościowego (ONZ) 10 ziaren ryżu, aby pomóc zlikwidować głód. Uczniowie kl. VI łącznie zebrali około 200 tys. ziaren ryżu, czyli 200 kg. Tym samym nakarmili około 20 tysięcy głodujących osób. Dziękujemy wszystkim szóstoklasistom za zaangażowanie!

freerice18r1
freerice18r4
freerice18r2
freerice18r3
linia_pozioma

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka (kl. IV c)

Uczniowie klasy IV c podczas godziny wychowawczej świętowali Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka, który przypada 20 listopada. Ta data ma również przypominać szczególną rolę Polski - inicjatora uchwalenia Konwencji - w tworzeniu światowego systemu ochrony praw dziecka.

prawadz18r1
prawadz18r2
prawadz18r3
linia_pozioma

„Inny, ale taki sam” (kl. 3b)

„Inny, ale taki sam” to temat pilotażowego spotkania edukacyjnego. 22.11.18r. policjantki z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji przeprowadziły spotkanie z uczniami klasy III b w ramach projektu pt. „Edukacja dla dialogu międzykulturowego w województwie zachodniopomorskim”.

inny18r1
inny18r2
inny18r3
linia_pozioma

"Odpowiedzialność karna osób nieletnich" - prelekcja (kl. VIII)

20 listopada uczniowie klas ósmych uczestniczyli w spotkaniu z asystentem do spraw nieletnich. Tematem spotkania było: "Odpowiedzialność karna osób nieletnich".

prkl818r1
prkl818r2
prkl818r3
linia_pozioma

Metoda malowania 10 palcami (kl. 2a)

16.11.2018 r. uczniowie klasy 2 a wykorzystali na zajęciach plastycznych po raz pierwszy metodę malowania palcami. Jej twórczynią była pedagog, terapeutka Ruth Faison Shaw, która w sposób przypadkowy odkryła nową metodę przynoszącą niezwykłą radość dzieciom. Tematem prac było „Jesienne drzewo”, a malowanie palcami dało dzieciom możliwość twórczej ekspresji słownej, ruchowej i plastycznej. Było także bezpiecznym sposobem „otwarcia się” na otaczającą przyrodę. Prace dzieci odzwierciedlające ich spojrzenie na piękną polską jesień, powieszono w Galerii klasy II a.

palce18r1
palce18r2
palce18r3
palce18r4
palce18r5
linia_pozioma

"Jemy zielone"

Jak co roku propagujemy zasady zdrowego odżywiania. W ramach projektu „Jemy zielone” uczniowie: jedli „zielone” drugie śniadania, częstowali się nawzajem zielonymi warzywami i owocami, zachęcali rówieśników do próbowania jak smakują. Wykonali kolorowe rysunki, stworki z warzyw, lepili z plasteliny. Uczniowie śpiewali też „warzywne” piosenki. Klasy III pisały swobodny tekst o zielonych warzywach i owocach. Klasy starsze natomiast , na plastyce wykonały przepiękne prace zielonych warzyw, które wzbudzały podziw i zachwyt nie tylko u młodszych kolegów. „Zielone” naprawdę zagościło w naszej szkole.

jemyziel18r2
jemyziel18r1
jemyziel18r3
jemyziel18r4
jemyziel18r5
jemyziel18r6
jemyziel18r7
jemyziel18r22
jemyziel18r17
jemyziel18r19
jemyziel18r20
jemyziel18r21
jemyziel18r11
jemyziel18r14
jemyziel18r18
jemyziel18r16
jemyziel18r12
jemyziel18r13
jemyziel18r9
jemyziel18r10
jemyziel18r15
jemyziel18r25
jemyziel18r26
linia_pozioma

"Akademia Khana" - e-learning - zajęcia komputerowe (kl. VI)

Podczas zajęć komputerowych uczniowie klas VI korzystali z kursów, lekcji i ćwiczeń on-line Akademii Khana założonej przez Amerykanina Sala Khana. Akademia zawiera ponad 4000 filmów edukacyjnych i ponad 300 ćwiczeń z matematyki. Jest stale uzupełniana, dodawane są nowe filmy, ćwiczenia i nowe sposoby wyszukiwania tematów. Za pomocą e-learningu szóstoklasiści samodzielnie uczyli się, bądź utrwalali wiedzę z różnych dziedzin nauki, m.in. Algebry, Geometrii, Nauk Ścisłych – Kosmologii i astronomii, Skali Wszechświata – Skali Układu Słonecznego, Chemii organicznej. Internetowa Akademia Khana naprawdę może pomóc w nauce.

akademiakhana18r1
akademiakhana18r2
akademiakhana18r3
akademiakhana18r4
akademiakhana18r5
linia_pozioma

„Idzie jeż, idzie jeż....” (kl. 1a)

To sympatyczne zwierzątko uczniowie z wydzieranki gazetowej wykonali na zajęciach plastycznych z okazji jego święta, które przypada 10 listopada. Warto wspominać jeże w ich dzień , bo tych uroczych, kolczastych ssaków jest coraz mniej.

ije18r1
ije18r2
ije18r3
ije18r4
ije18r5
linia_pozioma

100-lecie Odzyskania Niepodległości

8 listopada 2018 roku w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji wyjątkowego święta, czyli setnej rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Fakt ten miał miejsce w 1918r. po 123 latach zaborów. Apel miał nastroić nas do przeżywania tego ważnego dla wszystkich Polaków święta i przypomnieć o tych , którzy dążyli do odzyskania naszej wolności i oddali życie za nią. Setną rocznicę Odzyskania Niepodległości świętowaliśmy w naszej szkole również innymi zorganizowanymi akcjami, np. pierwszoklasiści przygotowali Kącik Patriotyczny, układali Puzzle Narodowe, brali udział w Happeningu klas pierwszych, przygotowali Dzień Głośnego Czytania " Nasza Niepodległa" oraz bili rekord w śpiewaniu hymnu w Multikinie "Hołd dla Niepodległej". Klasy IV przygotowały na informatyce prezentację multimedialną pt. "Polska - moja ojczyzna" dla swoich młodszych kolegów i koleżanek ze szkoły, a na godzinach wychowawczych przeprowadzono cykle zajęć kształtujących patriotyzm i tożsamość narodową, np. kl. VI b zorganizowała lekcję na temat ciekawostek i mniej znanych faktów i okoliczności odzyskania przez Polskę niepodległości.

niepokl118r4
niepokl118r5
niepokl118r6
niepokl118r7
niepokl118r8
niepokl118r2
niepokl118r3
niepokl118r90
niepokl118r110
niepoinf18r1
niepoinf18r2
niepoinf18r3
niepoinf18r4
niepoinf18r5
niepokl118r100
niepo6b18r1
niepo6b18r2
niepo6b18r3
niepo6b18r4
linia_pozioma

"Czym mogę mierzyć?"- edukacja matematyczna (kl. 1a)

Zajęcia matematyczne, to też zabawa. Można np.: zmierzyć obwód głowy koleżanki, długość korytarza, czy ławki. Okazuje się, że do tego nie tylko potrzebna jest miarka, czy linijka, ale można wykorzystać też inne przedmioty, np. gumkę, ołówek.

mat1a18r1
mat1a18r6
mat1a18r3
mat1a18r4
mat1a18r5
linia_pozioma

Metale i niemetale ... - szkolne konkursy chemiczno - fizyczne (kl. VII - VIII)

W październiku 2018r. odbył się w naszej szkole konkurs chemiczno-fizyczny pt. "Metale i niemetale wśród nas". Wzięli w nim udział uczniowie klas ósmych , którzy musieli zaznajomić się z właściwościami fizycznymi , chemicznymi , zastosowaniem metali oraz wykazali się znajomością obliczeń chemicznych i fizycznych z danego zakresu. Spośród uczestników wyłoniono zwycięzców: I miejsce Palus Michalina (kl.8a), Chowański Jakub (kl.8e), II miejsce Zaleska Weronika (kl.8e), Zioło Damian (kl.8c), III miejsce Ślotała Arkadiusz (kl.8e), Bobkiewicz Bartosz (kl.8c).

W październiku przeprowadzono również dla uczniów klas siódmych i ósmych konkurs plastyczny pt. "Metale i niemetale w życiu codziennym". Konkurs miał na celu uzmysłowić młodym ludziom jakie praktyczne zastosowanie mają wybrane pierwiastki układu okresowego. Wzięło w nim udział 23. uczniów, a ich wspaniałe prace można było oglądać na wystawie . Laureatami zostali: I miejsce Sielski Michał (kl.7c), II miejsce Janicki Jakub (kl.7c), III miejsce Wojnarowski Michał (kl.7c)

chemia18r1
chemia18r2
chemia18r3
linia_pozioma

Wernisaż w Pałacu Młodzieży

Dyrektor Pałacu Młodzieży - Pomorskiego Centrum Edukacji w Szczecinie zaprosił uczennice naszej szkoły Weronikę Zaleską i Darię Kanicką, laureatki Miejskiego Konkursu Plastycznego pod hasłem: „Teraz Polskę tworzyMy" zorganizowanego z okazji 100 - lecia obchodów Święta Niepodległości Polski na wernisaż wystawy. Gratulacje laureatom konkursu złożył zastępca prezydenta Szczecina Krzysztof Soska.

wernisaz18r1
wernisaz18r2
wernisaz18r3
wernisaz18r4
wernisaz18r5
linia_pozioma

SP 10 bliżej świata ...

„Znając języki wszędzie czujesz się jak u siebie w domu”... Jak trafne i prawdziwe jest to twierdzenie mogli się przekonać uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 10 im. Leonida Teligi w Szczecinie. 23 października 2018 roku naszą szkołę odwiedzili studenci z Turcji i Hiszpanii. Ci młodzi ludzie przygotowali bardzo ciekawe prezentacje dotyczące swoich krajów: geografii, historii, tradycji, folkloru, kuchni. Oczywiście prezentacja odbywała się w języku angielskim. Uczniowie klasy 7d z uwagą słuchali oraz zadawali pytania. Okazuje się, że pomimo naszych wakacyjnych wyjazdów za granicę można jeszcze bardzo dużo dowiedzieć się od ich mieszkańców. Czy wiecie, że istnieje język gwizdany , który został wpisany na listę Unesco i którego nauka jest obowiązkowa w niektórych rejonach Hiszpanii? Całowanie starszych osób w dłoń, a następnie dotykanie jej czołem to w Turcji oznaka szacunku. Ale chyba najważniejszym doświadczeniem dla naszych uczniów był kontakt z „żywym” językiem angielskim. Okazało się, że gdy znamy język angielski świat się zmniejsza! Goście z zagranicy zwiedzili naszą szkołę i byli pod wrażeniem warunków w jakich uczą się polskie dzieci. Szczególnie podziwiali nowoczesną salę komputerową, tablice interaktywne w każdej klasie, piękną salę gimnastyczną, wystawę prac plastycznych naszych uczniów, dużą stołówkę i dwudaniowe, przygotowywane na miejscu obiady. Bardzo podobały im się mundurki w jakich chodzą uczniowie SP 10. Wizyta była źródłem nowych, ciekawych doświadczeń dla obu stron.

blswiata18r4
blswiata18r2
blswiata18r3
blswiata18r1
blswiata18r5
linia_pozioma

Nauka języka to nie tylko gramatyka (kl. 3a, 2b)

Język jest odzwierciedleniem kultury. Nie można w pełni władać językiem jeżeli nie jesteśmy w stanie dostrzec, zaakceptować i przyswoić sobie różnic kulturowych. Promowanie elementów kulturowych na zajęciach z języka obcego wpływa korzystnie na rozwój motywacji integracyjnej i pozytywnego nastawienia do samego języka wśród naszych uczniów, pozwala w sposób łatwy i naturalny na integrację umiejętności językowych. Jednym ze sposobów poznania kultury innego kraju jest praktyczne wykorzystanie wiedzy. Na pewno długo w pamięci uczniów zostaną zabawy związane z Halloween zorganizowane w sali lekcyjnej: Bobbing apples i Trick or Treat.

gramatyka18r1
gramatyka18r2
gramatyka18r3
gramatyka18r4
linia_pozioma

Graficzne potyczki z taśmą malarską - plastyka (kl. V - VII)

Uczniowie klas 5-7 wykonali niezwykle kolorowe i energetyczne prace graficzne z wykorzystaniem taśmy malarskiej. Technika ta bardzo podobała się uczniom, wykazali się wyjątkową pomysłowością w doborze kolorów, precyzją oraz cierpliwością.

grafika18r1
grafika18r2
grafika18r3
grafika18r4
grafika18r5
linia_pozioma

Zajęcia na Nowej Chemii (kl. VIII b, VII c)

23 października 2018 r. uczniowie klas 8b i 7c byli na Wydziale Technologii i Inżynierii Chemicznej. Wysłuchali tam wykładu z olfaktometrii podczas, którego dowiedzieli się co to są zapachy i jak powstają. Potem przeszli do Pracowni Zapachowej Jakości Powietrza na zajęcia laboratoryjne, gdzie musieli wykonać kilka zadań m.in.zidentyfikować je, uszeregować wg intensywności. Uczniowie dowiedzieli się też, że każdy z nich ma inna wrażliwość sensoryczną.

sensor18r1
sensor18r2
sensor18r3
sensor18r4
linia_pozioma

Barwy ciepłe i zimne - plastyka (kl. V - VII)

W świecie barw rozróżniamy barwy ciepłe i zimne. Do barw ciepłych zaliczamy czerwoną i pomarańczową oraz te, które w kole barw sąsiadują z nimi bezpośrednio. Do barw zimnych - zieloną i niebieską oraz te, które znadjują się najbliżej. Barwy ciepłe działają na ogół pobudzająco, a czasem nawet niepokojąco, podczas gdy barwy chłodne uspokajają i koją. Uczniowie klas 5-7 wykonali prace wykorzystując wiedzę na temat barw.

barwy18r1
barwy18r2
barwy18r3
barwy18r4
barwy18r5
linia_pozioma

Spotkanie z Prezydentem Miasta Szczecin

W Starej Rzeżni na Łasztowni odbyło się spotkanie wszystkich aktywnie uczestniczących w inicjatywie upamiętniającej 100 rocznice odzyskania przez Polskę niepodległości. Zostaliśmy na nie zaproszeni bowiem Weronika Zalewska odniosła duży sukces zdobywając III miejsce w konkursie zorganizowanym przez Pałac Młodzieży w Szczecinie, który zaprosił uczniów szczecińskich szkół do udziału w Miejskim Konkursie Plastycznym pod hasłem „ Codziennie Polskę tworzyMY”. Celem konkursu było uczczenie 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, ukazanie obrazu niepodległości przez pryzmat młodych mieszkańców, dla których Szczecin jest centrum życia, gdzie realizują swoją przyszłość, wolność, niezależność, marzenia i inspiracje na dalsze życie.

prez18r1
prez18r2
prez18r3
prez18r4
linia_pozioma

Europejski Tydzień Kodowania

W ramach lekcji informatyki i zajęć projakościowych „Akademia IT” uczniowie kl. I – VI wzięli udział w Europejskim Tygodniu Kodowania zorganizowanym od 6 do 21 października 2018 roku. Wizualne programowanie dało okazję rozwijania cyfrowej kreatywności, współpracy, nabywania umiejętności rozwiązywania problemów. Młodsi uczniowie najpierw poznali zasady kodowania, a następnie samodzielnie programowali drogę robota, królika do marchewki, tresurę kangura, pracę dźwigu portowego. Starsi uczniowie kodowali wirtualnego robota z Akademią RoboMind, zapoznając się z logiką, automatyką i technologią, a z aplikacją CodeMonkey poznali koncepcje kodowania tj. funkcje i pętle. Nauczyciel eksperymentalnie zaproponował również kodowanie w klasie 1b, która miała dopiero kilka zajęć z informatyki. Okazało się, że uczniowie świetnie poradzili sobie z tym zadaniem. Bardzo pomocne przydały się wcześniej przerobione zagadnienia z matematyki w zakresie orientacji przestrzennej: w prawo – w lewo, czy przeliczanie do 5.

codeweek18r2
codeweek18r4
codeweek18r6
codeweek18r1
codeweek18r8
codeweek18r9
codeweek18r10
codeweek18r22
codeweek18r3
codeweek18r5
linia_pozioma

Szkolne Koło Wolontariatu pamięta o zapomnianych...

20 października 2018 r. z okazji zbliżającego się Dnia Wszystkich Świętych członkowie SKW wraz z opiekunkami udali się na Cmentarz Centralny. Tam uporządkowali zapomniane groby i zapalili znicze.

groby18r1
groby18r2
groby18r3
linia_pozioma

Konkurs czytelniczy "Szkolne Przygody Gangu Słodziaków" (kl. 1b)

Klasa 1b wzięła udział w ogólnopolskim konkursie "Szkolne Przygody Gangu Słodziaków". Głównym powodem, dla którego uczniowie wraz z wychowawczynią przystąpili do konkursu był fakt, że swoimi działaniami mogą wygrać nowe książki dla biblioteki szkolnej. Wspólnie wymyślili nawet hasło: "Chociaż jeszcze czytać nie umiemy, to książki dla naszej szkoły wygrać chcemy". Realizując zadania konkursowe zorganizowano w klasie Dzień Głośnego Czytania, zrealizowano też zaproponowany przez organizatorów konspekt zajęć z poznawaniem zwierząt leśnych oraz ich odgłosów. Uczniowie musieli też narysować dalsze przygody Gangu Słodziaków, co zrobili z ochotą. Oprócz zadań narzuconych przez organizatorów konkursu, uczniowie klasy 1b zrobili też w grupach gry planszowe "Zbieramy klejnoty" oraz prace plastyczne techniką collage pt. "Jeż Jerzyk". Przez kilka tygodni dzień w dzień czytali z rodzicami po kilka minut jakąś bajkę, a w klasie dostawali za to w nagrodę naklejkę Słodziaka. To czytanie tak im się spodobało, że wychowawczyni postanowiła co jakiś czas zapraszać jednego z rodziców, aby poczytał całej klasie. Zadania konkursowe zostały wysłane. Teraz czekamy z niecierpliwością na wyniki.

gang18r1
gang18r2
gang18r3
gang18r4
gang18r5
linia_pozioma

"Spotkanie z lekarzem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego" (kl. 1a, 1b)

Klasy 1a i 1b w ramach zajęć doradztwa zawodowego miały spotkanie z lekarzem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego - panem Michałem Pocentkiem. Dowiedziały się jak należy postępować, gdy napotkają osobę wymagającą pierwszej pomocy. Pan doktor zapoznał dzieci z zasadami udzielania pierwszej pomocy i z numerami telefonów alarmowych. Na koniec dzieci obejrzały fragment filmu z pracy lekarza śmigłowca, która okazała się bardzo ciekawa i bardzo odpowiedzialna. Najbardziej zainteresowała wszystkich karetka pana doktora i czy lecący śmigłowiec pogotowia też używa sygnałów dźwiękowych. Takie lekcje przybliżają ciekawe zawody naszych rodziców i bardziej uczą niż czytanki w podręczniku.

lot18r1
lot18r2
lot18r3
lot18r4
linia_pozioma

Tor przeszkód nie tylko w terenie (kl. 1b)

Uczniowie klasy 1b na zajęciach wychowania fizycznego pokonywali tor przeszkód ułożony w sali zabaw ruchowych. Okazuje się, że przeszkody to ciekawa forma ćwiczeń i bardzo przypadła każdemu do gustu. Wszyscy starali się jak najlepiej pokonywać przeszkody i czekali spokojnie na swoją kolej.

tor18r1
tor18r2
tor18r3
linia_pozioma

„Spadło jabłko, spadła gruszka do pierwszaka fartuszka” (kl. 1a)

Na zajęciach plastycznych powstały bardzo kolorowe jabłka i gruszki wykonane pastelami. Niektóre owoce „dostały” całkiem nowych kolorów.

spaja18r1
spaja18r2
spaja18r3
spaja18r4
spaja18r5
linia_pozioma

"Dyniobranie" (kl. 4c, 5c)

10 października klasa 4c i 5c wybrały się do Trzebieży na jesienną wycieczkę, której główną bohaterką była dynia. Podczas warsztatów manualnych uczniowie przygotowali dyniowe lampy, brali również udział w wyścigach na wesoło, dyniowych kręglach, dyniowym torze przeszkód, dyniowym slalomie hokejowym. Podczas zabawy terenowej rozwiązali tajemnicę dyniowej czarownicy. Wszyscy świetnie się bawili w ten jesienny, słoneczny dzień!

dyniobranie18r3
dyniobranie18r2
dyniobranie18r4
dyniobranie18r1
dyniobranie18r5
linia_pozioma

Szkolna metamorfoza grupy Ob - z przedszkolaka na ucznia Szkoły Podstawowej Nr 10

metamorfoza18r1
metamorfoza18r2
metamorfoza18r3
linia_pozioma

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny Wydział Elektryczny (kl. 5e)

28 września 2018r uczniowie klasy 5e uczestniczyli w warsztatach LEGO Mindstrom. Dzieci budowały roboty i próbowały nauczyć je reagować na otaczającą rzeczywistość. Warsztaty odbywały się w ramach Nocy Naukowców 2018 na ZUT na Wydziale Elektrycznym.

lego18r1
lego18r2
lego18r3
lego18r4
lego18r5
linia_pozioma

Wyjście integracyjne z okazji Dnia Chłopaka (kl. 1b)

Klasa 1 b z okazji Dnia Chłopaka integrowała się na kręgielni Bowling Galaxy w Szczecinie. Dzieciom bardzo podobała się ta zabawa. Mogli ćwiczyć celność i siłę.

kregle18r1
kregle18r2
kregle18r3
linia_pozioma

„Święto chłopców” - edukacja społeczna (kl. 1a)

28 września chłopcy z klasy 1a obchodzili swoje święto. Dziewczynki przygotowały niespodzianki, konkursy, gry. Był słodki poczęstunek, nagrody i prezenty. Mali jeszcze mężczyźni dobrze się w tym dniu bawili.

chl1a18r1
chl1a18r2
chl1a18r3
chl1a18r4
chl1a18r5
linia_pozioma

Badamy, smakujemy, doświadczamy - edukacja przyrodnicza (kl. 1b)

Uczniowie klasy 1b na zajęciach przyrody uczyli się poznawać świat wieloma zmysłami. Przeprowadzili dwa doświadczenia rozpoznając po zapachu, kształcie i smaku najpierw owoce a na następnych zajęciach warzywa. Były to zajęcia, które im się bardzo podobały i taka wiedza bardziej zapada w pamięci.

badamy18r1
badamy18r2
badamy18r3
badamy18r4
badamy18r5
linia_pozioma

VIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

28 września 2018r. uczniowie naszej szkoły brali udział w Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia. Celem akcji było propagowanie zabawowej formy nauczania - uczenia się matematyki. Miała ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. „Tabliczkowa wiedza” sprawdzana była w niecodzienny sposób – podczas krótkich egzaminów z tabliczki mnożenia. Egzaminatorami byli młodsi uczniowie. Tworzyli oni specjalne Komisje oraz Patrole Egzaminacyjne. Zaopatrzeni byli w losy i przepytywali starszych kolegów oraz dorosłych. Podczas lekcji uczniowie utrwalali wiedzę grając w wojnę matematyczną, odpowiadając na pytania związane z tabliczką mnożenia. Ten dzień przebiegł w bardzo miłej matematycznej atmosferze.

tabmno18r1
tabmno18r2
tabmno18r3
tabmno18r4
tabmno18r5
linia_pozioma

Zajęcia na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym (kl. VIII a)

28 września 2018r. uczniowie klasy VIII a udali się na zajęcia na Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny. Na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki zobaczyli wybuch poduszki powietrznej od strony kierowcy i pasażera oraz poczuli wiatr we włosach podczas przejażdżki pojazdem Buggy. Na Wydziale Technologii i Inżynierii Chemicznej oglądali muchę, motyla i konika polnego pod skaningowym mikroskopem elektronowym, a także wzięli udział w pokazach chemicznych. Zobaczyli jak wykonuje się pastę do zębów dla słonia i lokomotywę parową. Próbowali złapać w ręce ciekły azot , obejrzeli jak barwią się substancje fluorescencyjne znajdujące się w poziomicy oraz zobaczyli reakcje otrzymywania wodorotlenki potasu i zmianę zabarwienia fenoloftaleiny pod jego wpływem.

zut8a18r4
zut8a18r5
zut8a18r1
zut8a18r2
zut8a18r3
linia_pozioma

"Cyberprzemoc" (kl. 5c)

25 września 2018 r. klasa 5c uczestniczyła w zajęciach  zorganizowanych przez Straż Miejską dotyczących cyberprzemocy. Tematy poruszane podczas prelekcji to między innymi nękanie, zniesławienie, rozsyłanie kompromitujących materiałów. .Zaproszeni goście opowiadali jak postępować, aby nie paść ofiarą cyberprzemocy. W jaki sposób chronić swoje dane i swoją prywatność. Jakie mogą być konsekwencje nieodpowiedzialnego korzystania z różnych portali społecznościowych. W czasie zajęć uczniowie obejrzeli krótkie filmiki, dzięki którym łatwiej im było zrozumieć co to jest agresja elektroniczna oraz jakie może przyjmować formy.

cyberprzemoc18r1
cyberprzemoc18r2
cyberprzemoc18r3
linia_pozioma

Zbiórka żywności Szkolnego Koła Wolontariatu

21 i 22 września 2018r. członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu zbierali żywność długoterminową w Biedronce w ramach akcji " Kromka Chleba dla sąsiada. Zebrane artykuły spożywcze posłużą do przygotowania paczek dla potrzebujących i samotnych. Zebraliśmy 750 kg żywności.

skwbied18r1
skwbied18r2
skwbied18r3
linia_pozioma

Europejski Dzień Języków Obcych

Czy warto uczyć się języków obcych?" - to temat konkursu zorganizowanego z okazji Europejskiego Dnia Języków Obcych. Biorąc pod uwagę ilość wykonanych prac uczniowie naszej szkoły zdecydowanie odpowiadają TAK. Wykonane prace były tak pomysłowe, że jury nie miało łatwo wybierając najciekawsze plakaty. Ostatecznie w kategorii klas I-III I miejsce zajęła praca Marcela Górskiego z klasy II a, w kategorii klas IV-VIII zwyciężyła Monika Remisz z IV d, wyróżnienia otrzymali: Maria Zielińska IV a, Mikołaj Chruściel VI a, Pola Generalczyk IV d. Wszystkim dziękujemy za udział w konkursie, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

eudzjezob18r1
eudzjezob18r2
eudzjezob18r3
eudzjezob18r4
eudzjezob18r5
linia_pozioma

„Co jesień w koszu niesie?” (kl. 1a)

Na zajęciach z edukacji przyrodniczej uczniowie przynieśli dary jesieni-warzywa. Każdy prezentował przyniesiony przez siebie okaz, opisywał, nazywał. Za pomocą węchu i dotyku uczniowie rozpoznawali znane lub mniej znane im warzywa. Na koniec zajęć odbyła się degustacja surowych warzyw. Okazało się, że surowe warzywa są naprawdę smaczne.

kosz18r1
kosz18r2
kosz18r3
kosz18r4
linia_pozioma

"Bezpiecznie przechodzimy przez ulicę" (kl. 1a)

Po omówieniu zasad przechodzenia przez ulicę, poznaniu niektórych znaków drogowych, uczniowie klasy 1a w praktyce zastosowali zdobytą wiedzę.

ulbe18r1
ulbe18r2
ulbe18r3
ulbe18r4
linia_pozioma

Festiwalu Nauki

17 września 2018r. uczniowie naszej szkoły udali się do Akademii Morskiej w ramach Festiwalu Nauki. W Laboratorium Towaroznawstwa i Zarządzania Jakością dowiedzieli się jak doświadczalnie można zbadać granicę płynności towarów masowych (np. rudy żelaza) oraz jak wyznaczyć kąt nasypu dla ładunków sypkich przewożonych statkami. Oprócz tego zmierzyli wilgotność drewna i ziarna oraz obejrzeli pod mikroskopem włókna sztuczne i syntetyczne. Weszli też na statek Nawigator XXI ,w którym obejrzeli m.in. kajuty i messę. W otwartym w tym roku laboratorium automatyzacji i procesów logistycznych mieli okazję obejrzeć zainstalowane roboty przemysłowe oraz symulator linii produkcyjnej z wizyjnym systemem rozpoznawania ładunków.

nawigator18r1
nawigator18r2
nawigator18r3
linia_pozioma

Spotkanie edukacyjne w EKOPORCIE (kl. 5c, 7b)

14 września 2018 r. uczniowie klasy 5c i klasy 7b uczestniczyli w projekcie „Spotkania edukacyjne w EKOPORCIE”, zorganizowanym przez Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Szczecin we współpracy z Centrum Informacji Turystycznej „Szmaragdowe- Zdroje”. Celem projektu było przybliżenie tematyki gospodarki odpadami w powiązaniu z ochroną środowiska. Młodzież brała udział w wyjątkowych lekcjach ekologii, warsztatach z artrecyklingu. Zwiedziła również podziemia, które mieszczą się pod wzgórzami przy Jeziorze Szmaragdowym. W Podziemnej Trasie Turystycznej uczniowie dostrzegli przelatujące i odpoczywające nietoperze, które szykują się do hibernacji.

ekoport18r1
ekoport18r2
ekoport18r3
ekoport18r4
ekoport18r5
linia_pozioma

Z wizytą u przedszkolaków (kl. 1b)

Klasa 1b poszła w odwiedziny do przedszkolaków z Przedszkola Publicznego Nr 67 " Stokrotka". Bardzo wielu uczniów z tej klasy uczęszczało do tego właśnie przedszkola. Dzieci chciały spotkać swoje Panie i młodszych kolegów. Dumnie kroczyły parami w nowych mundurkach. Z rozrzewnieniem przywitały się z Panią Dyrektor, p. Beatką i p. Sandrą. Na koniec wspólnie z przedszkolakami bawiły się na Orliku i placu zabaw.

przedszkole18r1
przedszkole18r2
przedszkole18r3
przedszkole18r4
przedszkole18r5
linia_pozioma

Wyścigi na wesoło klas I

Klasy pierwsze wspólnie na zajęciach sportowych ćwiczą, bawią się i biorą udział w pierwszych zawodach sportowych. Oprócz dobrej zabawy jest to też okazja do wzajemnego poznania się i zdrowej rywalizacji.

wfkl118r1
wfkl118r2
wfkl118r3
wfkl118r4
wfkl118r5
linia_pozioma